Spór o zanonimizowane recepty

PRAWO

Autor: ŚIA/rynekaptek.pl   04-11-2016, 10:22

Spór o zanonimizowane recepty Uzależnianie sprzedaży leków do aptek od przedstawienia zanimizowanych recept jest sprzeczne z prawem - wskazuje ŚIA.

Firma Amgen nie widzi nic złego w uzależnianiu sprzedaży leków do aptek od przedstawienia przez nie kopii zanonimizowanych recept. Zdaniem prezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej, jest to niezgodne z prawem. Powołuje się na opinię resortu zdrowia.

Spór między hurtownią a Izbą dotyczy dostępności leku Neulasta. 

W piśmie przesłanym do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, firma Amgen wskazuje, że zapewnia dostępność i możliwość zakupienia leku Neulasta (podawanego pacjentom onkologicznym, potrzebującym ochrony przed gorączką neutropeniczną i ciężkimi infekcjami) w aptekach specjalistycznych oraz zapewnia dostępność produktu w hurtowniach otwartych, a także możliwość zakupienia przez apteki produktu w ramach sprzedaży interwencyjnej dla indywidualnych potrzeb pacjentów.

Firma wskazuje, że działania w ramach kanałów interwencyjnych dotyczą przedstawienia wyłącznie anonimizowanych recept, czyli recept na których nie są widoczne dane osobowe pacjentów: - Dane osobowe widniejące na recepcie (nazwa ordynowanego produktu, nr recepty, data wystawienia recepty) nie stanowią danych umożliwiających identyfikację osoby, tym samym nie stanowią danych osobowych w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych . W związku z tym, Amgen nie narusza przepisów o ochronie tych danych – uważa firma.

Śląska Izba Aptekarska powołuje się natomiast na opinię Ministra Zdrowia w sprawie uzależnienia sprzedaży niektórych leków od przekazania przez apteki zanonimizowanych kopii recept, która wskazuje, że „nie ma podstaw do uzależniania przez niektóre hurtownie farmaceutyczne sprzedaży leków do aptek od przedstawienia przez nie kopii zanonimizowanych recept”.

- W swojej opinii Minister Zdrowia stwierdza między innymi, że żądanie przekazywania jakichkolwiek kopii recept do hurtowni w celu dokonania weryfikacji istnienia zapotrzebowania na lek jest działaniem nieposiadającym żadnego umocowania w obowiązujących przepisach prawa. Brak jest podstaw, by pracownik hurtowni weryfikował (kwestionował) decyzję profesjonalisty, odpowiedzialnego za prowadzenie apteki – pisze Izba.

Izba, w swojej informacji na stronie, porusza także kwestię "aptek specjalistycznych", która znalazła się w piśmie firmy Amgen i zapowiada, że zwróci się do GIF oraz MZ, z prośbą o wyjaśnienie, gdyż „prawo farmaceutyczne nie zna takiego pojęcia”.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH