Sprawami pozasądowych odszkodowań za błędy medyczne zajmie się ZUS?

PRAWO

Autor: Gazeta Wyborcza/ rynekaptek.pl   15-03-2016, 13:25

Sprawami pozasądowych odszkodowań za błędy medyczne zajmie się ZUS?

Według pomysłu ministra Konstantego Radziwiłła, sprawami odszkodowań pozasądowych mógłby się zająć ZUS. Projekt nowej ustawy w tej sprawie ma powstać jeszcze w tym roku.

Od czterech lat poszkodowani pacjenci, których nie stać na kosztowny proces przed sądem, mogą domagać się wypłaty pieniędzy przed wojewódzką komisją orzekającą o zdarzeniach medycznych. Celem utworzonych komisji było umożliwienie poszkodowanym szybszego uzyskania odszkodowania bądź zadośćuczynienia za błąd medyczny i uszczerbek na zdrowiu - pisze Gazeta Wyborcza.

Komisja nie orzeka więc o winie konkretnego lekarza czy pielęgniarki. Stwierdza tylko, czy doszło w szpitalu do zdarzenia, w wyniku którego pacjent doznał szkody. W całej procedurze nie używa się określenia "błąd w sztuce"ale "zdarzenie medyczne". Jeśli orzeczenie będzie niekorzystne, to pacjent może z nim iść do sądu.

Okazuje się jednak, że kwoty uzyskiwane przez poszkodowanych w takiej procedurze są rażąco niskie. Rzecznik Praw Pacjenta proponowała nawet minimalne kwoty odszkodowań: 50 tys. za uszkodzenie ciała i 150 tys. za śmierci. Ministerstwo Zdrowia się nie zgodziło.

Minister Konstanty Radziwiłł uważa, że komisje do spraw zdarzeń medycznych się nie sprawdziły i potrzebne są nowe przepisy. Według jego pomysłu sprawami odszkodowań pozasądowych mógłby się zająć ZUS. Projekt nowej ustawy w tej sprawie ma powstać jeszcze w tym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH