Sprzedaż leków na przeziębienie będzie ograniczona
 
wp.pl/rynekaptek.pl 28-06-2011, 14:16
Już niedługo w aptece będzie można kupić tylko jedno opakowanie silnego leku na przeziębienie. Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć sprzedaż takich środków, bo zawierają pseudoefedrynę, którą łatwo przerobić na narkotyki.

Pseudoefedryna to główny składnik popularnych leków na przeziębienie i alergię, jak Gripex, Sudafed czy Cirrus. Można je kupić w aptece bez recepty. Rząd chce ograniczyć ich sprzedaż, bo z pseudoefedryny bardzo łatwo wyprodukować meta-amfetaminę.

Dlatego na leki zawierające tę substancję zaczną obowiązywać limity, a apteki, które będą sprzedawały ich wyjątkowo dużo, czeka kontrola nadzoru farmaceutycznego. Za sprzedaż więcej niż jednego opakowania klientowi grozić ma grzywna, a nawet rok więzienia.

MZ tłumaczy, że nowe prawo jest wymierzone przeciw praktykom stosowanym przez Czechów. To u nich produkuje się najwięcej meta amfetaminy. Tyle że w czeskich aptekach działa system monitoringu handlu leków z pseudoefedryną. Czesi masowo wykupują więc takie leki po polskiej stronie.

MZ zrezygnowało z pomysłu wprowadzenia recept, ponieważ takie rozwiązanie wydłużyłoby kolejki do lekarzy. Resort zdrowia chce ograniczyć dostęp do następujących leków: Acatar, Cirrus, Gripex, Grippokaps, GrypoLek, Grypostop, Ibum Extra, Ibuprom Zatoki, Sudafed, Tabcin Trend.

Więcej: www.wp.pl

 

 

 • Zobacz także
 • Polecamy

 • Adamek 2011-06-29 18:32:38
  trochę nieżyciowy przepis, ale dobrze, że ktoś zwrócił uwagę na problem...
 • prawdziwy gość 2011-06-28 23:27:19
  uuuuuuułłłłłłuuuu najbardziej sie przestraszylem kontroli nadzoru. jak zwykle spiszą notkę, jak policja spisujaca dzieci podpalajace fajeczki pod balkonem i dadza kodeksem etyki aptekarza po głowie :) nadzor - faktycznie postrach, chyba w aptekach bardziej sie juz boja inspektora pracy :)
 • prawdziwy gość 2011-06-28 23:14:19
  hmm, ciekawy projekt, jednak paragon nie ientyfikuje odbiorcy i płatnika w związku z czym wystarczy 3 op sudafedu przebić jedno po drugim i udać, że 3 osoby z rzędy przyszły po sudafed. Nie lepiej po prostu jak w anglii wprowadzic mozliwosc wystawianie recept na niektore nierefundowane srodki farmaceucie w aptece? no lobby lekarskie wyraznie sie przed tym wzbrania, bowiem to oni jeszcze czerpia profit z tego czy wypisać yasmin czy asubtelle mimo ze to to samo.

POLECAMY W SERWISACH

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.