Sprzedaż większej ilości leków podmiotowi leczniczemu stanowi obrót hurtowy czy nie?

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   10-07-2019, 08:02

Sprzedaż większej ilości leków podmiotowi leczniczemu stanowi obrót hurtowy czy nie? Właścicielka placówki, a zarazem kierownik apteki, wystawiła dla przychodni faktury na łączną kwotę ponad 702 545 zł (fot. archiwum)

Właścicielka apteki wydawała na podstawie zapotrzebowań znaczne ilości leków podmiotom leczniczym. Kiedy do akcji wkroczyła inspekcja farmaceutyczna, argumentowała, że sam fakt sprzedaży większej ilości leków z apteki do szpitala nie oznacza, iż szpital lub inny podmiot leczniczy uczestniczy w obrocie hurtowym.

W 2015 roku Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny stwierdził, że w jednej z kontrolowanych aptece wydaje się na podstawie zapotrzebowań znaczne ilości produktów leczniczych i innego asortymentu do podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Właścicielka placówki, a zarazem kierownik apteki, wystawiła dla przychodni faktury na łączną kwotę ponad 702 545 zł.

W związku z tym, inspekcja zwróciła się do izby aptekarskiej o wydanie opinii w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Podniesiono, że w aptece przyjmowano zapotrzebowania nieprawidłowo wystawione oraz realizowano je niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wskazał, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy uzasadnia przyjęcie, że kierownik apteki przestała dawać rękojmię należytego prowadzenia apteki, co winno skutkować cofnięciem zezwolenia na prowadzenie placówki.

Izba przychyliła się do wniosku inspekcji farmaceutycznej. Sprawa otarła się też o NRA, trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a na koniec była przedmiotem skargi kasacyjnej przez NSA.

Kobieta wniosła o to, aby Sąd przedstawił do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, zagadnienie prawne, które budzi jej poważne wątpliwości: czy sprzedaż leków szpitalowi lub innemu podmiotowi leczniczemu przez aptekę ogólnodostępną, na podstawie wystawionego zapotrzebowania, stanowi obrót hurtowy w rozumieniu art. 72 ust. 3 p.f.?

Uznała bowiem, że błędnie zinterpretowano art. 87 p.f., iż apteka ogólnodostępna nie może sprzedawać produktów farmaceutycznych innym podmiotom poza pacjentami, podczas gdy apteka może sprzedawać leki i to nawet w większych ilościach na zamówienie szpitala lub innych podmiotów leczniczych. Temu celowi służą zapotrzebowania, określone w art. 96 ust. 1 pkt 3 p.f.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH