Stanowiska Komisji Ekonomicznej powinny zawierać uzasadnienie

PRAWO

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   08-06-2015, 15:22

Stanowiska Komisji Ekonomicznej powinny zawierać uzasadnienie

W dłuższej perspektywie konieczne jest wprowadzenie wyraźnego obowiązku uzasadniania przez Komisję Ekonomiczną przyjmowanych stanowisk w sprawie refundacji leków - zauważa Marcin Pieklak, aplikant adwokacki z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Komisja Ekonomiczna pełni jedną z najważniejszych ról w procesie objęcia refundacją leków. Ustawodawca umieścił bowiem Komisję na ostatnim etapie postępowania przed wydaniem decyzji. Etapie, który służy negocjacjom propozycji cenowej oraz dyskusji na tematy innych warunków refundacji (instrument dzielenia ryzyka, wskazań refundacyjnych oraz teoretycznie poziomu odpłatności – w praktyce ten ostatni warunek nie jest przez KE negocjowany) - pisze prawnik na blogu kancelarii DZP.

Niezależnie od roli jaką Komisja Ekonomiczna pełni w całym procesie, ustawodawca nie zdecydował się, aby wyraźnie wskazać, iż przyjmowane przez nią stanowiska wymagają sporządzenia uzasadnienia. Skutkiem tego uchwały, które są obecnie wydawane, zawierają jedynie skąpe stwierdzenie, że Komisja uznaje dany poziom urzędowej ceny zbytu za odpowiedni, bądź nie. Ewentualnie stwierdzenie to jest jeszcze uzupełnione odniesieniem do akceptacji, bądź odrzucenia propozycji cenowej wraz z instrumentem dzielenia ryzyka.

Co istotne z perspektywy wnioskodawców, obecna praktyka została poddana krytyce Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wskazał szereg wątpliwości co do jej zgodności z prawem, w pierwszej kolejności stanowiąc, iż „brak uzasadniania stanowiska Komisji prowadzi do naruszenia art. 7, 77 § 1 i art. 107 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego w stopniu mogącym mieć istotny wpływ na wynik sprawy (zob. wyrok WSA w Warszawie z 24 listopada 2014 r. w sprawie o sygn. akt VI SA/Wa 676/14)”. Wymienione przepisy dotyczą obowiązków organów związanych z prawidłowym prowadzeniem postępowania dowodowego, w tym rozpatrzeniem całości zebranego w danej sprawie materiału.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH