StER: projekt nowelizacji ustawy nie jest efektem kompromisu

PRAWO

Autor: StER/ rynekaptek.pl   02-04-2015, 07:21

StER: projekt nowelizacji ustawy nie jest efektem kompromisu Eksporterzy równolegli oceniają projekt noweli ustawy Pf

Projekt ustawy Prawo farmaceutyczne nie zapewnia realizacji jej głównego celu, jakim miało być zabezpieczenie dostępności leków dla pacjentów - uważa Stowarzyszenia Eksporterów Równoległych (StER).

- Dodatkowo naraża na straty finansowe pacjentów, Skarb Państwa oraz znaczną część rynku dystrybucji farmaceutycznej w Polsce - komentuje Stowarzyszenie przyjęty 19 marca br. projektu ustawy przez Sejmową Komisję Zdrowia.

"Prace nad projektem oparto na błędnym założeniu, że legalny eksport równoległy jest zjawiskiem niepożądanym i nie poprzedzono ich rzetelną analizą przyczyn występowania oraz skali zjawiska niedoborów leków na rynku. Proponowane rozwiązania zorientowane są na tworzenie barier handlowych dla eksportu równoległego produktów leczniczych. Pomijają natomiast kwestie związane z efektywnością zaopatrywania krajowego rynku w leki i ignorują potrzebę eliminowania stosowanych przez producentów leków barier i ograniczeń w systemie dystrybucji produktów leczniczych – te zaś mają bezpośredni, negatywny wpływ na dostępność leków w aptekach" - uważają członkowie StER. 

W opinii StER zamierzony cel ustawy powinien być realizowany nie poprzez doraźną, opartą na domniemaniach i arbitralnych decyzjach walkę z poszczególnymi przypadkami niedoborów, ale rozwój mechanizmów rynkowych, które będą stymulowały generowanie nadwyżek leków, dostępnych dla wszystkich uczestników rynku hurtowej dystrybucji farmaceutycznej w Polsce.

"Takie podejście pozwoliłoby rozwijać legalny eksport równoległy w oparciu o nadwyżki produktów leczniczych i tym samym wyeliminować ryzyko, że będzie on miał negatywny wpływ na dostępność leków dla pacjentów. Ten kierunek regulacji odebrałby również biznesowe uzasadnienie dla istnienia odwróconego łańcucha dostaw, co byłoby najskuteczniejszym narzędziem walki z tym zjawiskiem" - dodaje Stowarzyszenie.

- Należy stanowczo zaprzeczyć twierdzeniom sugerującym, że ostateczny kształt projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego nosi znamiona kompromisu pomiędzy uczestnikami rynku. Nie został on uzyskany w choćby tak kluczowych dla całego projektu kwestiach, jak potrzeba zapewnienia działającym na rynku hurtowniom farmaceutycznym dostępu do zakupu leków w kanałach dystrybucji kontrolowanych przez producentów - stwierdza StER.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH