StER w sprawie walki z odwróconym łańcuchem dostaw

PRAWO

Autor: ms/ rynekaptek.pl   04-02-2015, 09:01

StER w sprawie walki z odwróconym łańcuchem dostaw

StER uważa, że powrót do modelu, w którym hurtownie mogłyby kupić lek w oficjalnym kanale dystrybucji wyeliminowałby zjawisko odwróconego łańcucha dostaw.

- Stowarzyszenie Eksporterów Równoległych uważa, że nie ma skuteczniejszego narzędzia walki z nieuczciwymi praktykami rynkowymi niż usunięcie czynnika, który nadaje im biznesowe uzasadnienie – wyjaśnia Maciej Bieńkiewicz ze StER.

- Zauważa on, że odwrócony łańcuch dostaw, czyli przypadki, w których hurtownie farmaceutyczne zaopatrują się w leki w aptekach, jest reakcją rynku na brak możliwości zakupu wybranych leków w legalnym kanale dystrybucji tworzonym przez ich wytwórców.

- Ograniczenia te dotyczą zdecydowanej większości działających w kraju hurtowni farmaceutycznych. Rynek nie zna pojęcia próżni – zawężenie oficjalnego systemu dystrybucji leku do wąskiej grupy współpracujących z wytwórcami lub importerami podmiotów zaowocowało rozwojem alternatywnych, niejawnych i często niezgodnych z prawem kanałów zaopatrzenia w leki – dodaje Maciej Bieńkiewicz.

Po tej diagnozie stanu niepożądanego Maciej Bieńkiewicz daje receptę na zmianę sytuacji.  - Jeśli udałoby się powrócić do modelu, w którym hurtownie mogą kupić lek w jego oficjalnym kanale dystrybucji, odwrócony łańcuch dostaw straciłby rację bytu. Dodatkowo, otworzyłoby to drogę do egzekwowania martwego w chwili obecnej przepisu, który nakłada na podmioty prowadzące obrót hurtowy produktami leczniczymi obowiązek nieprzerwanego zaspokajania zapotrzebowania aptek.

Więcej: StER

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH