Straty na różnicy cen leków? Firma może je wliczyć w koszty uzyskania przychodów

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl, LJ/ rynekaptek.pl   25-03-2016, 13:07

Straty na różnicy cen leków? Firma może je wliczyć w koszty uzyskania przychodów

NSA uznał, że firma farmaceutyczna może wypłacić kary umowne swoim kontrahentom i uznać je za koszt podatkowy. Tym samym NSA przychylił się do wcześniej wyrażonego stanowiska WSA, dotyczącego możliwości zaliczenia kar umownych do kosztów uzyskania przychodów.

Aptekarze podnoszą informację, że przy każdorazowej zmianie wykazów refundacyjnych, ponoszą straty finansowe na przecenie leków.

Trochę podobny mechanizm powstawania strat po jednej ze stron w wyniku zmian cen leków działa w relacji producent - hurtownia. Wytwórcę leku obowiązuje urzędowa cena zbytu leku wynegocjowana z Ministerstwem Zdrowia. Zgodnie z ustawą refundacyjną, może on także wnioskować do resortu zdrowia o obniżenie tej ceny.

Jednocześnie mogą zdarzyć się sytuacje, w których hurtownie farmaceutyczne zakupią od firmy farmaceutycznej określoną ilość leków refundowanych, których cena zostanie obniżona w trakcie negocjacji z Ministerstwem Zdrowia.

Wówczas firma osiągnie przychód po starej, wyższej cenie urzędowej zbytu, natomiast dystrybutorzy farmaceutyczni, w momencie odsprzedaży leków osiągną przychód po nowej, niższej cenie. W zależności od różnicy pomiędzy starą a nową ceną może dojść do sytuacji, w której dystrybutor/hurtownia farmaceutyczna, na całej operacji poniesie stratę.

W takiej sytuacji firmy obawiają się, że w celu minimalizacji ryzyka hurtownie farmaceutyczne zrezygnują z kupowania leków refundowanych, w stosunku do których firma ma możliwość zmniejszenia ceny urzędowej zbytu w sposób określony w ustawie refundacyjnej.

By tego uniknąć, firma zaproponowała, że zobowiąże się wobec hurtowni do niepodejmowania jakichkolwiek działań mających prowadzić do obniżenia ceny i tym samym narażenia hurtowników na straty finansowe.

W przypadku niedotrzymania umowy, firma zobowiązuje się zapłacić karę umowną, stanowiącą różnicę pomiędzy starą (wyższą) ceną pomniejszoną o zawarły w cenie podatek VAT, oraz nową (niższą) ceną pomniejszoną o zawarty w cenie podatek VAT, w stosunku do każdego produktu znajdującego się w magazynach dystrybutorów farmaceutycznych, którego cena została zmniejszona w wyniku działania firmy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH