Substancje zawierające alkohol do produkcji leków z akcyzą czy bez?

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   28-09-2016, 08:01

Substancje zawierające alkohol do produkcji leków z akcyzą czy bez? Spółka wnioskowała o zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od wyrobów alkoholowych objętych zgłoszeniem celnym

Spółka zaskarżyła decyzję izby celnej ws. braku zwolnienia jej z podatku akcyzowego za import napoju alkoholowego, który służył do produkcji syropu homeopatycznego, posiadającego status produktu leczniczego. Co zdecydował sąd?

Spółka złożyła zgłoszenie celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzonych ze Szwajcarii substancji zawierających alkohol etylowy do produkcji leków pochodzenia roślinnego: ostróżki czarnokwit, owsa zwyczajnego, kozłka lekarskiego, kwasu fosforowego i izowalerianu cynku.

Jednocześnie wnioskowała o zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od wyrobów alkoholowych objętych przedmiotowym zgłoszeniem celnym.

Oddział Celny przyjął złożone zgłoszenie celne i dokonał jego rejestracji. Po przyjęciu zgłoszenia organ dokonał jego weryfikacji, w wyniku której zakwestionował zasadność zwolnienia zadeklarowanych towarów z podatku akcyzowego. W efekcie naczelnik urzędu celnego wszczął z urzędu postępowanie w sprawie prawidłowej kwoty podatku akcyzowego wobec towarów objętych zgłoszeniem celnym, stwierdzając powstanie zaległości podatkowej.

Uznał bowiem, że importowane substancje nie są produktami leczniczymi. Po drugie, że zwolnienie z akcyzy jest możliwe wyłącznie, gdy dochodzi do dostarczenia towaru ze składu podatkowego, nabycia wewnątrzwspólnotowego, zużycia przez prowadzącego skład podatkowy, a sprawie chodzi o import towarów. A ponadto - alkohol etylowy zawarty w importowanych produktach według zgłoszenia celnego nie korzysta ze zwolnienia z podatku akcyzowego.

Spółka złożyła odwołanie tłumacząc, że niesłusznie nałożono obowiązek zapłaty akcyzy od importu substancji wykorzystywanych do produkcji leków, zawierających w swoim składzie alkohol etylowy.

"Nie budzi wątpliwości, że wyciąg z ostróżki czarnokwit, owsa zwyczajnego, kozłka lekarskiego, kwas fosforowy i izowalerin cynku, mające w składzie alkohol etylowy, są wykorzystywane jako surowce farmaceutyczne do produkcji syropu homeopatycznego, posiadającego status produktu leczniczego i dopuszczonego do obrotu na rynku w Polsce. Świadczą o tym przedłożone w toku postępowania akcyzowego dokumenty" - napisano w odwołaniu.

Jednak dyrektor izby celnej utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję naczelnika urzędu celnego. Spółka odwołała się do sądu. Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie przychylił się do stanowiska izby celnej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH