Sugerowane tytuły i wykształcenie były fikcyjne

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl/ rynekaptek.pl   21-10-2016, 13:51

Sugerowane tytuły i wykształcenie były fikcyjne W reklamie nie mozna wprowadzać w błąd

UOKiK wygrał sprawę z firmą, która w reklamie swoich suplementów diety posłużyła się wizerunkiem dietetyka, który w rzeczywistości nim nie był. Do ich konsumpcji zachęcał fikcyjny profesor i jednocześnie "ekspert od spraw kondycji serca".

W 2011 roku prezes UOKiK uznał za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów działania firmy, które sugerowały, że osoby rekomendujące suplement diety w reklamie telewizyjnej i radiowej posiadają tytuł naukowy profesora i równocześnie są ekspertami "do spraw kondycji serca".

Wyglądało to tak: "ekspert" w studiu telewizyjnym fikcyjnej stacji w programie „Wydarzenia dnia", w wywiadzie przeprowadzonym z fikcyjną panią redaktor , rekomenduje suplement diety. Identycznej treści reklama emitowana była w rozgłośniach radiowych. Przedsiębiorca zastosował w nich podobną wersję, w treści której "ekspert" posługiwał się tytułem naukowym profesora i tytułem zawodowym dietetyka.

W rzeczywistości osoby występujące w reklamach nie posiadały sugerowanych tytułów i wykształcenia. Były aktorami, co - zdaniem UOKIK - stanowiło reklamę wprowadzającą w błąd. W efekcie szef Urzędu nałożył na firma karę w wysokości 80 tys. zł.

Jak tłumaczyła firma, "taki zabieg zastosowany w reklamach nie odbiega od przyjętej praktyki rynkowej, która nie była dotychczas kwestionowana przez Prezesa UOKiK, który także w uzasadnieniu spornej decyzji wyraża pogląd, że dopuszczalne jest w reklamie pasty do zębów powołanie się na rekomendacje osoby ubranej w biały fartuch i odgrywającej rolę dentysty".

"Jeżeli zatem prezes UOKiK uznaje za dopuszczalne posłużenie się w reklamie fikcyjną postacią lekarza dentysty, to analogicznie dopuszczalne jest stworzenie fikcyjnej postaci dietetyka czy eksperta ds. kondycji serca. Zawarta w reklamie informacja o rekomendacji spornych produktów przez dietetyka, eksperta ds. kondycji serca i osobę posiadającą tytuł naukowy profesora są prawdziwe, choć prezentowane przez fikcyjną postać" - dodano w odwołaniu od decyzji prezesa UOKiK.

W odpowiedzi na odwołanie prezes UOKiK wniósł o jego oddalenie i podtrzymał dotychczasowe stanowisko. Sąd Okręgowy w Poznaniu przychylił się do stanowiska szefa UOKiK.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH