Suplementy diety nie mogą leczyć

PRAWO

Autor: rzetelnyregulamin.pl/ rynekaptek.pl   03-11-2015, 09:09

Suplementy diety nie mogą leczyć Suplementy diety nie leczą

Jeśli sprzedawca suplementu diety reklamuje go jako produkt, który leczy, nabywca ma prawo żądać od sprzedawcy zwrotu pieniędzy oraz zasądzić go na odpowiednią sumę pieniężną na określony cel społeczny.

Konsument, którego reklama danego suplementu diety wprowadziła w błąd na skutek stosowania przez przedsiębiorcę nieuczciwych praktyk rynkowych, ma prawo żądać od sprzedawcy zaniechania stosowania takiej praktyki.

Ma też prawo złożenia oświadczenia odpowiedniej treści w formie naprawienia wyrządzanej szkody na zasadach ogólnych (w szczególności unieważnienia umowy z obowiązkiem wzajemnego zwrotu świadczeń i zwrotu przez przedsiębiorcę kosztów związanych z nabyciem produktu) oraz zasądzić go na odpowiednią sumę pieniężną na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury, ochroną dziedzictwa narodowego lub ochroną konsumentów - informują eksperci z portalu Rzetelnyregulamin.pl.

Należy pamiętać, że w przypadku nieuczciwych praktyk rynkowych wprowadzających w błąd, to na przedsiębiorcy spoczywa ciężar dowiedzenia, że zarzucana praktyka nie wywołuje takiego skutku ani nawet nie może go wywołać. Ma to istotny wpływ i znacznie ułatwia dochodzenie ewentualnych roszczeń na drodze sądowej.

Suplementy diety coraz częściej kupujemy w sieci. E-sprzedawcy powinni szczególnie pamiętać o obowiązkach informacyjnych przy sprzedaży takich produktów. – Obowiązek informacyjny dotyczący głównych cech produktu, należy spełnić w szczegółowym opisie produktu, który powinien zostać zamieszczony bezpośrednio w karcie produktu na stronie internetowej – zaznacza Rafał Stępniewski z Rzetelnyregulamin.pl.

Należy zwrócić uwagę, w ślad za Wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 6 listopada 2013 roku (sygn. VII SA/Wa 978/13) na odpowiednie przedstawienie nazwy prezentowanego suplementu diety na stronie internetowej.

– Zgodnie z art. 27 pkt 4 ustawy o bezpieczeństwie żywienia i żywności,  suplementy diety są wprowadzane do obrotu, prezentowane i reklamowane pod nazwą "suplement diety", która nie może być zastąpiona nazwą handlową (wymyśloną np. Lepsze trawienie) tego środka spożywczego. Jeżeli suplement diety jest oznakowany dodatkowo nazwą handlową (wymyśloną np. Lepsze trawienie), określenie "suplement diety" powinno być zamieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie tej nazw – podkreśla ekspert z Rzetelnyregulamin.pl.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH