Suplementy diety: ustawa słuszna, ale...

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   15-02-2018, 11:11

Suplementy diety: ustawa słuszna, ale... . W nowelizacji zaproponowano wnoszenie opłat zarówno za dokonanie notyfikacji, jak i jej zmiany (Fot. Archiwum)

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia w zakresie suplementów diety przewiduje rewolucyjne zmiany. W większości należy je ocenić jako słuszne, ale wymagające doprecyzowania – wskazuje mec. Monika Zboralska.

Projekt nowelizacji ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia w zakresie suplementów diety przewiduje nie tylko radykalne obostrzenia dotyczące reklamy i znakowania suplementów diety, ale zmienia też procedurę notyfikacyjną – zauważa med. Zboralska na łamach „Rz”.

Wyjaśnia, że aby po raz pierwszy wprowadzić suplement diety do obrotu, niezbędne jest dokonanie tzw. notyfikacji, czyli powiadomienia Głównego Inspektora Sanitarnego.

W ocenie prawnik, procedura ta wzbudza wiele kontrowersji. Z jednej strony wskazuje się na nieprawidłowe konstrukcje prawne i nadmierne ograniczenia praw przedsiębiorców. Z drugiej jednak strony fakt, iż na jakąkolwiek odpowiedź z GIS czeka się miesiącami, a do wprowadzenia na rynek suplementu wystarczy jego zgłoszenie, niewątpliwie sprzyja naruszeniom prawa.

Dodaje, że nowelizacja przewiduje rewolucyjne zmiany, takie jak wnoszenie opłat zarówno za dokonanie notyfikacji, jak i jej zmiany. To rozwiązanie ma ochronić GIS przed niemalże zalewem powiadomień.

- Złożenie powiadomienia ma kosztować 1000 zł, a zmiana powiadomienia 500 zł. Kwoty te są zbliżone do stawek obowiązujących w wielu państwach unijnych – zaznacza med. Zboralska.

Wskazuje, że o ile samo pojęcie złożenia powiadomienia jest jasne, o tyle wątpliwości może wzbudzać pojęcie zmiany powiadomienia. Nadal bowiem problematyczne jest, jakie elementy powinno zawierać powiadomienie.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH