Szczecin: czy aptekarze powinni mieć zniżki przy wynajmie lokalu?

PRAWO

Autor: Szczecin Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   16-05-2011, 09:03

Szczecin: czy aptekarze powinni mieć zniżki przy wynajmie lokalu?

Aptekarze w Szczecinie chcą obniżki podatków od nieruchomości i stawek referencyjnych przy wynajmowaniu lokali takich, jakie mają lekarze.

Przekonują, że też są służbą zdrowia, a chorzy z oszczędności często nie idą po pomoc do lekarzy, tylko od razu do nich – informuje Gazeta Wyborcza.

Teraz apteki płacą taki sam podatek od nieruchomości jak niemal wszyscy prowadzący działalność, np. właściciele małych sklepików czy rzemieślnicy. Rocznie w Szczecinie to 20,70 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej lokalu (np. stumetrowa apteka na rok - 2070 zł).

Opłata jest rozłożona na raty (dla osób fizycznych na cztery, a firm na 12). Niższą stawkę (4,21 zł od m kw.) mają udzielający świadczenia zdrowotne (lekarze, pielęgniarki) i handlujący materiałami siewnymi (gwarantuje im to ustawa o opłatach lokalnych, nie sama gmina).

Zachodniopomorska Okręgowa Izba Aptekarska uważa, że także apteki powinny być traktowane jak służba zdrowia, bo bez leków "proces leczenia nie jest możliwy do przeprowadzenia".

Izba wystosowała do rady miasta pismo, w który argumentuje, że pacjenci w pierwszej kolejności często zwracają się o pomoc medyczną do farmaceuty. To samo dzieje się w niedzielę i święta. Dostęp do aptek w tych dniach nie jest ograniczony barierami formalnymi, a przez to jest znacznie prostszy, aniżeli do pozostałych placówek służby zdrowia.

Szefowa Izby, Danuta Parszewska-Knopf twierdzi, że drobni aptekarze nie są w stanie zmierzyć się z "sieciówkami", zwłaszcza przy centrach handlowych.

Sprawą wstępnie zajęła się już komisja zdrowia Szczecina. Obecna na posiedzeniu doktor Magdalena Herczyńska miała jednak zauważyć, że nie można porównywać sprzedawania towarów ze świadczeniem wysokospecjalistycznych usług lekarzy – informuje GW.

Rozmowy mają być kontynuowane. Jednak, jak zauważa GW, urzędnicy magistratu już znaleźli orzeczenie NSA z 2006 r. w podobnej sprawie. Wtedy sąd uznał, że usługi aptekarzy to nie świadczenia zdrowotne.

Więcej: http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,9588653,
Aptekarze_chca_obnizki_podatku___Jestesmy_jak_lekarze_.html#ixzz1MQXN62JD
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH