Szczepionki nie były pod stałym monitoringiem. Nadają się tylko do utylizacji

PRAWO

Autor: WIF, LJ/ rynekaptek.pl   01-02-2018, 08:01

Szczepionki nie były pod stałym monitoringiem. Nadają się tylko do utylizacji Przychodnia potwierdziła, że nie monitoruje szczepionek w dni powszednie po godzinach pracy oraz w dni wolne od pracy (fot. archiwum)

Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wydal w ostatnim czasie 80 decyzji nakazujących utylizację szczepionek, wobec których doszło do przerwania łańcucha chłodniczego. Przychodnia nie zapewniła właściwych warunków ich przechowywania.

W kilkudziesięciu przypadkach sanepid stwierdził, że szczepionki były przechowywane ponad dobę w niewłaściwych warunkach chłodniczych. Tymczasem w chwili wprowadzenia do obrotu muszą być one przechowywana w temperaturze od 2 do 8 stopni C. Tak jednak nie było. Sanepid o stwierdzonych podczas kontroli nieprawidłowościach powiadomił lubuskiego inspektora farmaceutycznego.

Szczepionki nie pod stałym nadzorem
Przychodnia potwierdziła, że nie monitoruje szczepionek w dni powszednie po godzinach pracy oraz w dni wolne od pracy. Organy kontroli uznały więc, że procedura kontroli urządzeń chłodniczych nie daje gwarancji przechowywania ich we właściwy sposób.

"Brak możliwości stałego monitorowania temperatury nie zapewnia właściwej realizacji wymogów związanych z zachowaniem łańcucha chłodniczego" - napisał WIF w uzasadnieniu, powołując się na jeden z wyroków sądowych.

"Taki brak stałego monitoringu nie daje bowiem możliwości ochrony szczepionek przed niepotrzebnym zniszczeniem, gdyż nie daje możliwości interwencji w przypadkach zmian temperatury w kierunkach wartości granicznych. W konsekwencji prowadzi to do zniszczenia szczepionek w przypadku każdego przekroczenia granicznych temperatur, czemu można by przeciwdziałać, gdyby temperatura była stale monitorowana" - dodaje.

Lekarze od leczenia, apteki od leków
Sprawa w Lubuskiem przypomniała nam o sporze, jaki przed laty przetoczył się wokół zasadności nabywania szczepionek w przychodniach, skoro funkcjonują apteki, dedykowane sprzedaży produktów leczniczych.

Wtedy w dyskusji głos zabrały m.in. Federacja Porozumienie Zielonogórskie i powołany przez nią Komitet Obrony Szczepionek oraz farmaceuci i aptekarze, mający odmienne zdanie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH