Szpital nie jest przedsiębiorcą. Czy może jednocześnie prowadzić aptekę otwartą?

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   29-03-2019, 10:21

Szpital nie jest przedsiębiorcą. Czy może jednocześnie prowadzić aptekę otwartą? Należy zwrócić uwagę, że art. 11 ustawy z dnia 7 czerwca 2018 r. dotyczy wyłącznie przedsiębiorców, którzy w dniu 1 sierpnia 2018 r. posiadali zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej oraz jednocześnie byli wpisani do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą (fot. archiwum)

Czy szpital, który posiada zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, może po dniu 1 sierpnia 2019 roku prowadzić jednocześnie działalność leczniczą i aptekę ogólnodostępną? - pyta dyrekcja SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Posłowie Tomasz Zieliński i Sławomir Zawiślak dostali zapytanie od dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu o możliwość prowadzenia apteki ogólnodostępnej. Przekierowali zapytanie do ministra zdrowia.

Dyrektor zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy w świetle obowiązujących przepisów szpital po dniu 1 sierpnia 2019 roku w dalszym ciągu będzie mógł prowadzić aptekę ogólnodostępną?

Na podstawie ustawy AdA, prawo do uzyskania na zezwolenie prowadzenie apteki ogólnodostępnej posiada jedynie farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

W świetle przepisu art. 99 ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne, w brzmieniu obowiązującym w okresie od 1 października 2002 r. do 24 czerwca 2017 r., prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej posiadała osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, stąd też w powyższym okresie prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej posiadał także będący osobą prawną, samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej.

Jednocześnie ustawodawca w art. 2 ust. 2 ww. ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. wskazał, iż zezwolenia na prowadzenie aptek ogólnodostępnych wydane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują ważność.

Szpital wojewódzki w Zamościu otrzymał takie zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej 17 grudnia 2002 r. wydane przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego w Lublinie. Ustawą AdA ustawodawca generalnie wprowadził zakaz łączenia działalności polegającej na prowadzeniu apteki ogólnodostępnej z wykonywaniem działalności leczniczej, co wynika między innymi z art. 101 pkt 3 oraz art. 103 ust. 1a ustawy Prawo farmaceutyczne.



FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W zwiazku z ciszą wyborczą możliwość dodawania komentarzy została tymczasowo zablokowana.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH