Szpitale nie będą mogły prowadzić aptek ogólnodostępnych po 1 sierpnia

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   16-05-2019, 12:03

Szpitale nie będą mogły prowadzić aptek ogólnodostępnych po 1 sierpnia Szpitale będą musiały zaprzestać prowadzenia aptek otwartych (fot. archiwum)

Każdy podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną – w tym SP ZOZ – należy uznać z przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów Prawa przedsiębiorców. A zatem także szpital musi zrezygnować z prowadzenia apteki z dniem 1 sierpnia - informuje resort zdrowia.

Takiej odpowiedzi na interpelację poselską udzielił wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Jeden z posłów zapytał ministra zdrowia o kwestię związaną z ogólnodostępną apteką posiadaną przez szpital w swojej strukturze w związku z wchodzącym w życie 1 sierpnia br. art. 11 znowelizowanego Prawa farmaceutycznego, który nakazuje przedsiębiorcom prowadzącym działalność leczniczą oraz aptekę dokonać wyboru w zakresie prowadzonej działalności do 31 lipca 2019 roku.

Czy szpitale, będące samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej, należy traktować jako przedsiębiorców czy też nie? Czy zatem szpitale prowadzące apteki ogólnodostępne będą mogły to czynić nadal po 1 sierpnia 2019 roku? - pytał poseł Dariusz Piontkowski, przedstawiając sytuację Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach.

- Szpital jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, funkcjonującym jako podmiot leczniczy, niebędący przedsiębiorcą. Jest osobą prawną, która na mocy przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym nie jest wpisana do rejestru przedsiębiorców. Szpital jest instytucją „non profit”. Prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie ma na celu przynoszenia zysku - przekonuje SP ZOZ.

"Odnosząc się do kwestii zastosowalności przepisów przejściowych i dostosowujących ustawy z dnia 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw, w szczególności art. 11 tej ustawy, do podmiotów wykonujących działalność leczniczą w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, które jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu apteki ogólnodostępnej, należy podkreślić, przepisy te znajdują zastosowanie również do takich podmiotów" - ocenił wiceminister Miłkowski.

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH