Sztywna marża przy wywozie leków dyskryminowałaby polskich przedsiębiorców

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   22-06-2015, 14:09

Sztywna marża przy wywozie leków dyskryminowałaby polskich przedsiębiorców

Stosowanie przez polskie hurtownie 5 proc. marży przy wywozie leków powodowałoby dyskryminację przedsiębiorców polskich, którzy byliby zmuszeni stosować niższe niż rynkowe marże hurtowe przy wywozie leków za granicę, prowadząc do nieuzasadnionego uprzywilejowania zagranicznych kontrahentów - uważa prof. Tomasz Siemiątkowski.

Przeprowadzenie wykładni jedynie językowej art. 7 ust. 1-3 ustawy refundacyjnej w związku z art. 8 refustawy wydaje się prowadzić do wniosku, że obowiązek stosowania przez hurtownie farmaceutyczne marży hurtowej w wysokości 5 proc. obejmuje zarówno obrót hurtowy dokonywany na terytorium RP, jak i obrót hurtowy z przedsiębiorcami zagranicznymi, z zastrzeżeniem uwag - ocenia prof. Tomasz Siemiątkowski w opinii prawnej zleconej przez Ministerstwo Zdrowia, w odpowiedzi na pytanie czy polskie hurtownie farmaceutyczne mają bezwzględny obowiązek stosowania sztywnej marży hurtowej w wysokości 5 proc., wynikającej z ustawy refundacyjnej.

Jest to druga z prezentowanych przez MZ ekspertyz prawnych zaprezentowanych podczas spotkania z dziennikarzami w resorcie zdrowia (22 czerwca).

Prawidłowa wykładnia art. 7 ust. 1-3 refustawy w związku z art. 8 Uref nie może ograniczać się jednak do zastosowania wyłącznie dyrektyw wykładni językowej, ale powinna również uwzględniać wyniki wykładni systemowej oraz wykładni celowościowej, związanej z ratio legis wprowadzenia przepisów refustawy. Wykładnia musi również mieć charakter prounijny, aby jej wynik był zgodny z bezwzględnie obowiązującymi przepisami unijnymi - ocenia mec. Siemiątkowski.

Wziąwszy pod uwagę ratio legis ustawy, a także brzmienie art. 35 TFUE istnieją podstawy dla tezy, że art. 7 ust. 1-3 w związku z art. 8 refustawy nie ma zastosowania do hurtowni farmaceutycznych, które dokonują obrotu z zagranicznymi hurtowniami farmaceutycznymi i innymi zagranicznymi podmiotami.

Przyjecie odmiennej wykładni mogłoby powodować niezgodność art. 7 refustawy w związku z art. 8 refustawy z art. 35 TFUE, statuującym zakaz wprowadzania ograniczeń ilościowych w wywozie oraz wszelkich środków o skutku równoważnym. Nadto, powodowałoby ono dyskryminację przedsiębiorców polskich, którzy byliby zmuszeni stosować niższe niż rynkowe marże hurtowe przy wywozie leków za granicę, prowadząc do nieuzasadnionego uprzywilejowania zagranicznych kontrahentów.

Wysokość marż hurtowych, bez względu na sposób wykładni, jaki zostanie przyjęty, ma drugorzędne znaczenie dla problemu niekontrolowanego wywozu leków poza granice RP. Natomiast ograniczanie możliwości swobodnego kształtowania cen stosowanych w handlu równoległym ogranicza zasadę swobodnego przepływu towarów - konkluduje prof. Tomasz Siemiątkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH