Sztywne marże obowiązują również przy eksporcie leków refundowanych

PRAWO

Autor: Piotr Sędłak/ rynekaptek.pl   12-06-2015, 10:11

Sztywne marże obowiązują również przy eksporcie leków refundowanych

Ustawa refundacyjna w art. 7 ust. 2 nie przewiduje żadnych wyjątków w zakresie stosowania przez przedsiębiorcę prowadzącego obrót hurtowy produktami leczniczymi innych, niż sztywne marże na leki refundowane - uważa Piotr Sędłak, aplikant radcowski w kancelarii prawnej Małgorzaty Repelewicz.

Od 1 stycznia 2012r. obrót hurtowy (podobnie, jak i detaliczny) lekami refundowanymi  wymusza stosowanie ustawowej marży hurtowej (w 2014r. było to 5%; por. art. 7 ust. 1 ustawy refundacyjnej).

Przepisy nie czynią rozróżnienia na to, czy obrót ten dokonywany jest z podmiotem krajowym, czy też zagranicznym. Przeciwnie, marża związana jest nie z osobą dokonującą obrotu tylko z przedmiotem „obracanym” („Bez znaczenia pozostaje natomiast status podmiotu, jaki dokonuje obrotu takim produktem”, por. Adamski J., Urban K., Warmińska E., Refundacja leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Komentarz., komentarz do art. 8).

Towarem tym jest lek refundowany; doktryna stwierdza nawet, że sztywne marże mają charakter: bezwzględny, obligatoryjny i właśnie przedmiotowy. Wydaje się zatem, że przyjmowana dotychczas przez Ministerstwo Zdrowia interpretacja przepisów ustawy refundacyjnej była błędna. Opinia Biura Analiz Sejmowych z 7 maja 2015r. (BAS-WAL-851/15) w tej materii zdaje się tylko potwierdzać stanowisko przeciwne ministerialnemu.

W lipcu 2014r. Kancelaria sporządziła własną opinię prawną dot. kwalifikacji karnej mechanizmu „odwróconego łańcucha dystrybucji leków” (opublikowana w dn. 18 sierpnia 2014r.). W dokumencie tym stwierdzono również w jednym z wątków pobocznych, że przedsiębiorca dokonujący obrotu hurtowego lekami z podmiotem zagranicznym zobowiązany jest do przestrzegania sztywnych marż, określonych ustawą refundacyjną (s. 6).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH