"Ta nowelizacja uderza nie tylko w pacjentów"

PRAWO

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   24-10-2016, 08:33

"Ta nowelizacja uderza nie tylko w pacjentów" Apteka dla aptekarza będzie apteką na peryferiach, skazaną na nierówną walkę z podmiotami, które zdążyły okrzepnąć na rynku

Apteka dla aptekarza będzie apteką na peryferiach, skazaną na nierówną walkę z podmiotami, które zdążyły okrzepnąć na rynku przed wejściem nowych przepisów w życie - uważają prawnicy kancelarii DZP oceniając poselski projekt nowelizacji ustawy Pf.

W ub. tygodniu posłowie parlamentarnego zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego przedstawili projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, który zakłada kryterium geografii aptek przy staraniu się o zezwolenie na otwarcie nowej placówki, maksymalnie cztery apteki prowadzone przez jeden podmiot i odmowa zezwolenia na prowadzenie aptek w regionach, gdzie na jedną placówkę przypada mniej niż 3 tys. mieszkańców.

- Już z podstawowymi założeniami przedstawionymi w uzasadnieniu projektu trudno jest się zgodzić. Wskazano w nim, że obecnie obowiązujące regulacje nie sprzyjają zwiększeniu dostępności aptek. Związane ma to być z przedmiotowym traktowaniem pacjentów i wykorzystywaniem ich w wolnej grze rynkowej. Wbrew deklaracjom projekt nie doprowadzi raczej do zwiększenia dostępności aptek. Wręcz przeciwnie, konsekwencją planowanej regulacji może być znaczne ograniczenie liczby powstających placówek a nawet stopniowe zmniejszanie się ich liczby - uważają prawnicy.

Ich zdaniem, nowelizacja nie uderza jednak tylko w pacjentów. "Przedstawione wyżej zmiany stanowić będą znaczne ograniczenie swobody działalności gospodarczej. Rodzi to istotne wątpliwość co do konstytucyjności planowanych rozwiązań. Oceną konstytucyjności analogicznego rozwiązania zajął się Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt K 4/92), który w orzeczeniu z dnia 20 sierpnia 1992 r. stwierdził, że ograniczenie możliwości ubiegania się o zezwolenie na prowadzenie aptek wyłącznie przez farmaceutów stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą wolności gospodarczej" - informują.

- Biorąc pod uwagę relację między łączną liczbą aptek działających w Polsce a poziomem ustalonych limitów demograficznych, można dojść do wniosku, że nawet przez wiele lat projektowane przepisy mogą stanowić barierę dla rozpoczęcia działalności aptecznej. Apteka dla aptekarza będzie apteką na peryferiach, skazaną na nierówną walkę z podmiotami, które zdążyły okrzepnąć na rynku przed wejściem nowych przepisów w życie - dodają.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH