Tak dla medycznej marihuany. SLD słożył projekt ustawy

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-07-2015, 14:52

Tak dla medycznej marihuany. SLD słożył projekt ustawy

Umożliwienie leczenia środkami zawierającymi olej konopny zakłada projekt złożony w Sejmie przez polityków Sojuszu. Jak przekonywali, nie ma żadnego uzasadnienia, by chore osoby nie mogły korzystać z leczniczej marihuany.

Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński oświadczył na środowej (29 lipca) konferencji prasowej, że "SLD bardzo dobitnie i wyraźnie mówi - tak - dla marihuany medycznej". Podkreślił, że Sojusz chciałby, by przepisy w tej sprawie zostały uchwalone jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Projekt przygotowany przez polityków Sojuszu zaprezentował poseł Marek Niedbała. - Celem projektowanej regulacji jest dopuszczenie do stosowania w lecznictwie substancji o charakterze leczniczym zawierającym olej konopny. Nowelizacja ustawy, którą proponujemy, ma również za zadanie uregulować rynek handlu i dystrybucji środkami zawierającymi olej konopny - tłumaczył Niedbała.

Wyjaśnił, że SLD proponuje utworzenie programu RSO - leczenia środkami zawierającymi olej konopny. Jak tłumaczył, procedura stosowania leczniczej marihuany powinna być kontrolowana i monitorowana; należy też sprawdzać, jakie są skutki terapii. - Jedynie wprowadzenie programu będzie umożliwiało kontrolę i monitoring tych działań - ocenił.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez Sojusz do programu RSO trafialiby pacjenci - nie będący osobami uzależnionymi - u których lekarz prowadzący zdiagnozował chorobę wymagającą tego rodzaju leczenia. Wykaz środków zawierających marihuanę mieliby w drodze rozporządzenia określić ministrowie zdrowia i rolnictwa; minister zdrowia miałby ponadto m.in. ustalić katalog chorób objętych programem.

W Sejmie są już dwa projekty dotyczące stosowania leczniczej marihuany. W połowie czerwca taką propozycję zgłosił rzecznik klubu Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki. Projekt zakłada, że w przypadku, gdy lekarz prowadzący pacjenta stwierdzi, że w przypadku konkretnego pacjenta występują wskazania medyczne do zastosowania terapii substancjami zawierającymi olej konopny (olej RSO), będzie mógł wystawić zaświadczenie lub receptę, w której określi rodzaj, ilość i częstotliwość stosowania substancji zawierających ten olej.

Inicjatywę w tej sprawie skierowała również do Sejmu wicemarszałek Wanda Nowicka. Jej projekt zakłada m.in. że przestępstwem przestałyby być uprawa i zbiór, w celu leczniczym i na własny użytek, konopi innych niż włókniste - zgodnie z udokumentowanym zaleceniem lekarza, w ilości nieprzekraczającej zapotrzebowania na maksymalnie 90 dni stosowania. Przestępstwem przestałoby być też posiadanie w celu leczniczym żywicy lub ziela konopi, wyciągów i nalewek farmaceutycznych. Także w tym przypadku warunkowane byłoby to udokumentowanym zaleceniem lekarza, w ilości nieprzekraczającej zapotrzebowania na maksymalnie 90 dni stosowania.

Joński zadeklarował w środę, że SLD będzie chciał rozmawiać zarówno z Jakim, jak i z Nowicką. - Dobrze by było, by te wszystkie projekty znalazły się w podkomisji - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH