Tak GIF walczył z nielegalnym handlem lekami

PRAWO

Autor: GIF/ rynekaptek.pl   03-11-2015, 13:38

Tak GIF walczył z nielegalnym handlem lekami

W okresie 2012 - I kwartał 2015 wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni przeprowadzili łącznie 1152 kontrole hurtowni farmaceutycznych.

Z tytułu nadzoru, GIF wydał 43 decyzje nakazujące usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, w tym dotyczących: zakupu produktów od podmiotów nieuprawnionych (aptek ogólnodostępnych), sprzedaży produktów wykraczających poza asortyment, niewłaściwego stanu technicznego pomieszczeń, a także braku uaktualnionych procedur Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.

Po wejściu w życie ustawy refundacyjnej, w związku ze zgłaszanymi brakami leków, GIF - w odpowiedzi na pismo z 13 lutego 2012 roku w sprawie stosowania urzędowych cen i sztywnych marż przy wywozie leków poza granice Polski, uzyskał opinię Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ, zgodnie z którą regulacje ustawy dotyczące urzędowych cen i sztywnych marż nie mają zastosowania przy sprzedaży leków poza granice RP, z zastrzeżeniem, że w dokumentacji powinna być zaznaczona informacja, że lek jest przeznaczony na inny rynek, niż polski.

Inspektorat, informując MZ o wszczętych postępowaniach administracyjnych, wskazywał na konieczność zastosowania art. 50 ust. 1 ustawy refundacyjnej, czyli obowiązku nakładania kar administracyjnych z związku ze stwierdzonymi przypadkami naruszenia przepisów wskazanych w punktach 1-3 tego artykułu.

Stanowisko o stosowaniu marż sztywnych wyłącznie na terytorium RP, resort zdrowia podtrzymał w wyjaśnieniach złożonych w piśmie z 10 czerwca 2015 roku.

W efekcie działań PIF w okresie II półrocze 2009 - I kwartał 2015, z tytułu prowadzenia sprzedaży leków w odwróconym łańcuchu dystrybucji wydano 80 decyzji nakazujących dostosowanie prowadzonej działalności do przepisów prawa i 159 decyzji cofających zezwolenie na prowadzenie aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych oraz 56 decyzji dotyczących hurtowni farmaceutycznych.

Wśród tych ostatnich było 40 decyzji cofających zezwolenie na prowadzenie hurtowni oraz 5 decyzji unieruchamiających hurtownie z powodów określonych w art. 120 ust. 2 ustawy Pf.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH