Taryfikacja świadczeń: AOTMiT ma pełnić funkcję doradczą

PRAWO

Autor: DZP/ rynekaptek.pl   14-04-2016, 11:14

Taryfikacja świadczeń: AOTMiT ma pełnić funkcję doradczą

Działania legislacyjne resortu zdrowia pokazują wyraźną tendencję do wzmacniania kompetencji Ministra Zdrowia, kosztem uszczuplenia kompetencji czy to prezesa NFZ czy też prezesa AOTMiT - zauważa prawnik kancelarii DZP.

25 marca 2016 r. do konsultacji społecznych trafiła nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Zakłada istotne zmiany w sposobie taryfikacji.

Jan Pachocki, aplikant radcowski w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, zwraca uwagę na trzy najistotniejsze punkty dotyczące proponowanych zmian.

Ograniczenie kompetencji AOTMiT na rzecz Ministra Zdrowia

Zmiana polega na powierzeniu Ministrowi Zdrowia kompetencji podejmowania ostatecznej decyzji co do wysokości taryfy świadczeń. Należy przypomnieć, że obecnie, od 1 stycznia 2015 roku, omawiane działanie należy do zadań prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Zamiast ustalania wysokości taryfy, AOTMiT ma pełnić funkcję jedynie doradczą.

- W tym miejscu należy zauważyć tendencję legislacyjną wzmacniania kompetencji Ministra Zdrowia, kosztem uszczuplenia kompetencji czy to prezesa NFZ (jak to miało miejsce przy pakiecie kolejkowym) czy też prezesa AOTMiT, z czym mamy do czynienia w przedmiotowej nowelizacji - zauważa prawnik.

Wprowadzenie szerokich konsultacji społecznych

Projekt nowelizacji zakłada również zwiększenie wpływu konsultacji społecznych na końcową treść taryfy. Zgodnie z jego założeniami, wszystkie zainteresowane podmioty, poczynając od konsultantów krajowych, a na świadczeniobiorcach kończąc, mają mieć możliwość zgłoszenia uwag do raportu w sprawie ustalenia taryfy w przeciągu 7 dni od daty jego opublikowania.

Zawsze jednak końcowa decyzja o wysokości taryfy będzie leżała w gestii Ministra Zdrowia.

Zobowiązanie świadczeniodawców do przekazywania niezbędnych danych

Interesującym punktem projektu nowelizacji jest również zobowiązanie wybranych przez Agencję świadczeniodawców, spośród wszystkich podmiotów realizujących świadczenia podlegające wycenie, do przekazania danych niezbędnych do określenia taryfy świadczeń.

Na żądanie Agencji świadczeniodawca ma obowiązek przekazania danych. Nastąpi to na podstawie stosownej umowy, której zawarcie będzie obowiązkowe dla każdego świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Umowa o przekazanie danych może przewidywać wynagrodzenie dla świadczeniodawcy, jeżeli strony tak postanowią. Projekt nowelizacji nie przewiduje żadnych sankcji za niewywiązanie się przez świadczeniodawcę z nałożonego ustawą obowiązku, aczkolwiek nie wyklucza to zastrzeżenia w umowie o przekazanie danych stosownych kar umownych.

Więcej: http://blog.dzp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH