Technicy farmaceutyczni: wykaz A farmakopei polskiej jest przeżytkiem

PRAWO

Autor: ZZTF/ rynekaptek.pl   23-02-2015, 08:33

Technicy farmaceutyczni: wykaz A farmakopei polskiej jest przeżytkiem

Zmiany dotyczące uprawnień techników farmaceutycznych nie były z nami konsultowane ani uzgadniane - informuje Dominik Żyro ze Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP.

17 lutego odbyło się posiedzenie nadzwyczajnej podkomisji zdrowia do rozpatrzenia projektu zmiany ustawy Prawo Farmaceutyczne. Założeniem projektu jest uregulowanie obrotu produktami leczniczymi.

- Nie było tam żadnych zapisów dotyczących uprawnień technika farmaceutycznego. W toku prac komisji pojawiła się zmiana dotycząca uprawnień technika farmaceutycznego do wydawania pewnych kategorii leków. Zmiana nie była w żaden sposób uzgadniana czy konsultowana ze środowiskiem. W ograniczeniach wydawanych przez technika leków miałyby znaleźć się tzw. leki zawierające substancje bardzo silnie działające wymienione w Wykazie A określone w Farmakopei Polskiej - przypomina szef ZZTF.

Dodaje: - Należy podkreślić, że obowiązującą Farmakopeą jest Farmakopea Europejska, która nie zawiera takiego wykazu, natomiast w tłumaczeniu Farmakopei do edycji Polskiej wykaz taki pojawia się i jest tworzony przez Komisję Farmakopei. Co istotne, znajdują się tam substancje bardzo silnie działające, ale nie podaje się ich dawek, drogi podania i postaci leków, w których występują. Dochodzi do absurdów, bo wiele tych substancji w małych dawkach dostępnych jest w lekach wydawanych bez recepty i to w dodatku w obrocie pozaaptecznym. Trzeba pamiętać, że każdy lek w niewłaściwej dawce nie jest bezpieczny.

Jak zauważa Dominik Żyro, Komisja Farmakopei może dowolnie zmieniać ten wykaz, a nie stanowi on przecież aktu prawnego i nie może być źródłem prawa w Polsce: - Można wpisać i wykreślić tam substancje w sposób niemal dowolny. Oczywiście nikotyna jest substancją bardzo silnie działającą, ale w dawce 2 albo 4mg jest lekiem, w dawkach bardzo wysokich jest trucizną. 30% nadtlenek wodoru jest bardzo silnie działający, ale wytwarza się z niego wodę utlenioną po dziesięciokrotnym rozcieńczeniu. Przykłady można mnożyć.

- Jesteśmy zdania, że lekami bardzo silnie działającymi są leki o kategorii LZ, które zawierają substancje bardzo silnie działające, takie jak cytarabina, pankuronium, digoxina itd. Należy wziąć jednak pod uwagę, że preparaty te podawane są pacjentowi przez wykwalifikowany personel medyczny lekarski lub pielęgniarski na zlecenie lekarza. Sama Naczelna Rada Aptekarska jeszcze niedawno była zdania, że wykaz A jest przeżytkiem - przypomina prezes Związku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH