Technik farmaceutyczny - specjalista za mniejsze pieniądze

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   09-07-2014, 18:38

Technik farmaceutyczny - specjalista za mniejsze pieniądze

Projekt rozporządzenia dotyczący stopniowego wygaszania kształcenia techników farmaceutycznych wywołał burzę. Zdaniem przeciwników tego posunięcia oznacza zbyt głęboką ingerencję w rynek pracy, która spowoduje braki pracowników na rynku, a co za tym idzie - wzrost cen leków w aptekach.

Projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2014 roku dotyczący klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego uwzględnił uwagi ministra zdrowia, iż w roku szkolnym 2016/2017 należy zaprzestać rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej szkół prowadzących kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny. Kształcenie w tych zawodach prowadzi się do zakończenia cyklu kształcenia.

W uzasadnieniu MZ powołuje się na stanowisko zgłaszane przez środowiska uczelni medycznych (wydziały farmaceutyczne), Naczelną Izbę Aptekarską oraz Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, które wysuwają zastrzeżenia związane z nieprawidłowym wykonywaniem zadań zawodowych przez techników farmaceutycznych zatrudnianych w aptekach.

Resort zauważa wprost proporcjonalny stosunek rosnącej liczby szkół policealnych, szczególnie niepublicznych oraz liczby słuchaczy i absolwentów do spadającego odsetka absolwentów przystępujących do zewnętrznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

- MZ argumentuje, że zmiana jest inspirowana przez środowisko związane z prowadzeniem aptek. To nie jest prawda; nie całe środowisko wspiera tę zmianę. Wręcz przeciwnie, znaczna jego część jest przeciwna. Dlatego Konfederacja Lewiatan, BCC, Izba Gospodarcza Farmacja Polska, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNet, Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek oraz Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP podpisały apel, by resort zdrowia nie szedł tą drogą - mówił Grzegorz Baczewski, dyrektor Departamentu Dialogu Społcznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan, podczas konferencji "Technik farmaceutyczny - zawód, który nie może zniknąć" (Warszawa, 9 lipca br.).

Dziś nadwyżka, jutro deficyt
W opinii Ministerstwa Zdrowia, zakończenie kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny w szkołach policealnych nie spowoduje negatywnych skutków związanych z ograniczeniem dostępu do usług farmaceutycznych poprzez zmniejszenie liczby techników farmaceutycznych. Powołując się na dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej resort ocenia, że zawód technika farmaceutycznego należy do zawodów nadwyżkowych na rynku pracy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH