Technik farmaceutyczny: w branży bez większych zmian

PRAWO

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   25-05-2011, 06:23

Technik farmaceutyczny: w branży bez większych zmian

Zgodnie z danymi GUS, od 2008 roku następuje zauważalny wzrost liczby techników pracujących w aptekach i punktach aptecznych, na tle kadry farmaceutów zatrudnionych w placówkach tego samego typu.

Według wspomnianych statystyk, jeszcze w 2007 roku na 21,2 tys magistrów przypadało 20 tys. techników. Natomiast już dwa lata później farmaceuci, w liczbie 22,4 tys., po raz pierwszy znaleźli się w mniejszości: doliczono się wówczas 22,8 tys. techników.

Jak podkreśla Dominik Żyro, prezes Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP, to dane orientacyjne. - O ile farmaceutów zrzeszają okręgowe izby aptekarskie, które dysponują szczegółowymi danymi w zakresie zatrudnienia, technicy wciąż nie posiadają organizacji samorządowej czy rejestru, który zawierałby takie informacje.

Dyżur czysto techniczny?
- Do tematu trzeba podejść czysto biznesowo - uważa Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej. - Dzisiaj, kiedy na rynku aptek jest za dużo, a pacjentów w tych aptekach za mało, każdy właściciel apteki z powodów ekonomicznych zatrudni tylu magistrów farmacji, ilu musi, a resztę etatów uzupełni technikami. Nie wiemy dokładnie, ilu jest techników, ale na pewno ich liczba jest wystarczająca, by spełniać wymogi dotyczące obsługi klientów.

- Jeśli na zmianie czynne są dwa okienka, wówczas obsługiwać będą je: 1 magister + 1 technik. Ale jeśli okienek jest 10, pracuje 1 magister + 9 techników. Widać to szczególnie w aptekach sieciowych, gdzie często w okienkach stoją technicy na stażu, którzy przez pierwsze dwa lata nie powinni obsługiwać klientów samodzielnie - dodaje prezes ŚIA.

Jak zauważa, Nadzór Farmaceutyczny, kontrolując apteki, wyłapuje te z nich, w których nie ma magistra na zmianie, w tym również na nocnych dyżurach. Sprawy takie kierowane są do rzecznika odpowiedzialności zawodowej w izbie aptekarskiej. - Pamiętam dwa przypadki, gdy kierownicy aptek, w których na zmianie nie było magistra, w konsekwencji stracili kierownictwo, z rocznym zakazem pełnienia tej funkcji. Z tego co wiem, w niektórych województwach czasem przymyka się oko na podobne sytuacje - mówi prezes Piechula.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH