Technik na dyżurze? Mogą być konsekwencje

PRAWO

Autor: NRA/ rynekaptek.pl   15-03-2016, 09:47

Technik na dyżurze? Mogą być konsekwencje

Prezes NRA przypomina o obowiązku zapewnienia prawidłowej obsady apteki, także podczas dyżuru. Do Izby docierają informacje, że dyżury w aptekach są pełnione przez techników farmaceutycznych.

W związku z docierającymi do Naczelnej Izby Aptekarskiej informacjami, że dyżury, do których zobowiązane są apteki na podstawie art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne, pełnione są przez techników farmaceutycznych, przypominam farmaceutom o obowiązkach wynikających z ww. ustawy oraz o konsekwencjach, jakie mogą wynikać dla farmaceutów oraz osób prowadzących apteki ogólnodostępnej w przypadku ich nie dopełniania - informuje Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Dodaje, że zgodnie z art. 45 ustawy o izbach aptekarskich "członkowie samorządu aptekarskiego podlegają odpowiedzialności zawodowej przed sądami aptekarskimi za postępowanie sprzeczne z zasadami etyki i deontologii oraz przepisami prawnymi dotyczącymi wykonywania zawodu aptekarza".

- Ponadto, zwracam uwagę, że z art. 99 ust. 4a ww. Prawa farmaceutycznego, "podmiot prowadzący aptekę jest obowiązany zatrudnić osobę odpowiedzialną za prowadzenie apteki, o której mowa w art. 88 ust. 2 dającą rękojmię należytego prowadzenia apteki".

Dodaje: - Ochrona wizerunku farmaceuty oraz utrzymanie wysokiego poziomu zaufanie do naszego zawodu wymaga egzekwowania obowiązków określonych przepisami. W związku z powyższym, przypominając o wynikających z przepisów prawa obowiązkach, proszę o informowanie na bieżąco wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego o każdym podejrzeniu przypadku pełnienia dyżuru przez osobę do tego nie uprawnioną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH