Terapia nie zagrażała życiu pacjentów

PRAWO

Autor: warszawapraga.po.gov.pl/ rynekaptek.pl   30-12-2016, 09:27

Terapia nie zagrażała życiu pacjentów W wyniku podjętej przez lekarza terapii przy zastosowaniu preparatów pochodnych kanabinoidów nie doszło do narażenia małoletnich pacjentów

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie doktora Marka Bachańskiego, który w leczeniu swoich pacjentów wykorzystywał medyczną marihuaną. Śledczy uznali, że terapia nie była niebezpieczna dla zdrowia czy życia pacjentów.

Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga w Warszawie umorzyła dochodzenie w sprawie narażenia w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pacjentów pozostających pod opieką lekarza Poradni Neurologii i Epileptologii.

Zgodnie z zawiadomieniem do prokuratury, uszczerbku na zdrowiu mieli doznać małoletni pacjenci w związku z prowadzeniem leczenia padaczki opornej na leki przy zastosowaniu preparatów pochodnych kanabinoidów.

Lekarz zastosował terapię bez uzyskania świadomej zgody przedstawicieli ustawowych małoletnich pacjentów, zgody komisji bioetycznej oraz pozwolenia Prezesa Urzędu Produktów Leczniczych na rozpoczęcie i prowadzenie badania klinicznego. 

W oparciu o zgromadzony w toku dochodzenia materiał dowodowy, w tym dokumentację medyczną, zeznania świadków oraz opinię zespołu biegłych z zakresu analizy leków i toksykologii sądowej, neurologii i pediatrii ustalono, że w wyniku podjętej przez lekarza terapii przy zastosowaniu preparatów pochodnych kanabinoidów nie doszło do narażenia małoletnich pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - oceniła prokuratura.

Postanowienie nie jest prawomocne. Prawo zaskarżenia decyzji o umorzeniu dochodzenia posiadają przedstawiciele ustawowi małoletnich pacjentów oraz Centrum Zdrowia Dziecka jako instytucja, która złożyła zawiadomienie.  

W opinii CZD, dr Bachański prowadził eksperymentalną terapię z wykorzystaniem medycznej marihuany, bez odpowiedniej zgody. Został zwolniony dyscyplinarnie. Jednak we wrześniu 2016 roku sąd nakazał przywrócenie lekarza do pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH