Test już był, teraz czas na szkolenia: lekarze chcą się uczyć wypisywania recept

PRAWO

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   11-07-2012, 07:50

Test już był, teraz czas na szkolenia: lekarze chcą się uczyć wypisywania recept

200 zł kary za błąd w recepcie dla lekarza wypisującego miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset recept może oznaczać wydatek przewyższający jego dochód. Aby tego uniknąć, lekarze postanowili doskonalić się w przepisywaniu leków - zgodnym z odpowiednimi regulacjami prawnymi. W maju br. Naczelna Rada Lekarska opublikowała w tym celu test szkoleniowy. Zapowiada się ciąg dalszy tej edukacji.

Autorem testu, skierowanego do lekarzy wystawiających recepty na leki refundowane i opracowanego na podstawie przepisów obowiązujących w dniu 10 maja 2012 roku jest dr Maciej Jędrzejowski z Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Pośpiech złym doradcą

- Zasady wystawianie recept na leki refundowane opierają się o ponad 20 różnych aktów prawnych. Oczywiście podstawowym jest ustawa z 2004 roku oraz załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia z 2008 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń medycznych. Część przepisów, jak chociażby lista leków refundowanych, ulega jednak ciągłym zmianom - wyjaśnia dr Jędrzejowski.

- Dlatego lekarz, aby mieć pewność, że na żadnym etapie nie popełni błędu przepisując pacjentowi leki ze zniżką powinien na bieżąco śledzić kolejne akty prawne - dodaje.

W jego opinii nawet najbardziej skrupulatny lekarz ma trudności z praktycznym wykazaniem się taką wiedzą. Na sprawdzenie zasad refundacji danego leku potrzeba co najmniej 5 minut. Gdy na recepcie znajdzie się ich kilka, to może okazać, że czas przewidziany na wizytę pacjenta jest zbyt krótki dla prawidłowego wystawienia recepty.

Oblali test
- Z informacji, jakie do mnie docierają okazuje się, że większość osób, która zdecydowała się z zmierzyć z majowym testem, w efekcie końcowym go oblała. To dowodzi, że lekarze mają podstawy, by obawiać się popełnienia błędów w trakcie wypisywania recepty - podkreśla autor testu.

Dlatego, zdaniem doktora, aby do takich sytuacji nie dochodziło, konieczne jest wsparcie lekarzy przy przyswajaniu dynamicznie zmieniających się przepisów.

- Czas lekarzy jest zbyt cenny, by sami monitorowali wszystkie zmiany w prawie. A skoro tak, to powinni korzystać z wiedzy osób za to odpowiedzialnych. Krótko mówiąc, powinni przechodzić odpowiednie szkolenia w tym zakresie. Takie zresztą już dawno zapowiadała była minister zdrowia Ewa Kopacz. Ostatecznie nic z tego nie wyszło - podkreśla dr Jędrzejowski.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH