TK: testy na egzaminy lekarskie powinny być publicznie dostępne

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   08-06-2016, 12:43

TK: testy na egzaminy lekarskie powinny być publicznie dostępne

Brak publicznego dostępu do treści testów i pytań z egzaminów lekarskich, które się już odbyły, jest niezgodny z konstytucją - orzekł 7 czerwca Trybunał Konstytucyjny w składzie pięciu sędziów. Testy te - jak wskazał - są objęte prawem do informacji publicznej.

"W ocenie Trybunału, publiczny dostęp do testów z egzaminów, które już się odbyły, nie wkracza w wolności i prawa innych osób i podmiotów gospodarczych, nie zagraża też porządkowi publicznemu, bezpieczeństwu lub ważnemu interesowi gospodarczemu państwa" - wskazano w uzasadnieniu orzeczenia. Dodano w nim, że ujawnienie treści testów nie narusza prywatności osoby fizycznej lub tajemnicy przedsiębiorcy.

Sprawa przed TK została zainicjowana wnioskiem złożonym w styczniu zeszłego roku przez Naczelną Radę Lekarską. Rada zaskarżyła zapisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wyłączające publiczny dostęp do treści już przeprowadzonych: Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK), Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES).

"Zakwestionowane przepisy ograniczają możliwość przygotowania się do egzaminów, a także możliwość sprawowania kontroli nad jakością pytań i sposobem sprawdzania wiedzy oraz umiejętności koniecznych do wykonywania zawodu lekarza bądź do pełnienia obowiązków specjalisty" - argumentowała NRL.

Trybunał podzielił argumenty tego wniosku i uznał, że wyłączenie udostępniania testów i pytań testowych wykorzystywanych podczas wcześniejszych egzaminów narusza konstytucyjne prawo do informacji publicznej.

"Testy PES, LEK i LDEK, jako informacja wytworzona przez organ publiczny, są objęte zakresem prawa do informacji publicznej" - wskazał w uzasadnieniu sędzia TK Piotr Tuleja.

Jednocześnie TK zauważył, że ustawodawca przewidział już wprowadzenie określonych zmian w obowiązujących przepisach, ale wejście w życie nowych uregulowań zostało przesunięte na 1 maja 2017 r. "Trybunał nie widzi podstaw do utrzymywania zakwestionowanych przepisów w systemie prawa, w tym do odroczenia utraty ich mocy obowiązującej" - dodał TK.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH