To utrudnia wydawanie leków pacjentom

PRAWO

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   29-01-2018, 10:09

To utrudnia wydawanie leków pacjentom Nie ma pewności, czy dany produkt, który został zamieszczony na wykazie leków refundowanych, w określonej dacie, podlega refundacji (fot. archiwum)

Obecnie nie ma mechanizmu, który w drodze transmisji on-line ostrzega aptekarzy o tym, iż istnieje prawdopodobieństwo zakończenia obowiązywania decyzji refundacyjnej w odniesieniu do niektórych leków ujętych na liście leków refundowanych.

Taki stan rzeczy dostrzegła Naczelna Rada Aptekarska i skierowała swoje uwagi do Ministerstwa Zdrowia.

Chodzi o fakt, iż w załączniku do obwieszczenia refundacyjnego z 21 stycznia 2017 roku znajdują się sprzeczności - zostały w nim wskazane produkty, które nie powinny być objęte refundacją, z uwagi na zakończenie okresu obowiązywania decyzji refundacyjnej.

- Dodatkowo należy wskazać, że niektóre OW NFZ informują, iż przed wydaniem leku refundowanego należy sprawdzić w załączniku do obwieszczenia termin wejścia w życie decyzji oraz okres obowiązywania decyzji - zauważa Elżbieta Piotrowska-Rutkowska w piśmie do resortu zdrowia.

Jak dodaje, taka sytuacja przysparza środowisku aptekarskiemu wiele problemów związanych z wydawaniem leków pacjentom, bowiem nie ma pewności, czy dany produkt, który został zamieszczony na wykazie leków refundowanych, w określonej dacie, podlega refundacji.

- Obecnie nie ma mechanizmu, który w drodze transmisji on-line ostrzega aptekarzy o tym, iż istnieje prawdopodobieństwo zakończenia obowiązywania decyzji refundacyjnej w odniesieniu do niektórych leków ujętych na liście leków refundowanych - dodaje szefowa NRA.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH