Trybunał Sprawiedliwości: patentów nie można wydłużać w nieskończoność

PRAWO

Autor: curia.europa.eu/ rynekaptek.pl   19-03-2015, 10:45

Trybunał Sprawiedliwości: patentów nie można wydłużać w nieskończoność

Jeżeli firma farmaceutyczna dostała dodatkowe świadectwo ochronne na lek zawierający wyłącznie składnik przez nią opatentowany, to nie może uzyskać kolejnego na mieszaninę tej samej substancji z inną, powszechnie dostępną – orzekł Trybunał Sprawiedliwości.

Spór dwóch koncernów dotyczył lekarstw na nadciśnienie. Boehringer Ingelheim uzyskał patent europejski na telmisartan, który uczynił jedynym składnikiem Micardisu. Na lek ten Boehringer uzyskał dodatkowe świadectwo ochronne (DŚO). Unijne prawo przewiduje tę formę przedłużenia ochrony wynalazku farmaceutycznego po to, by posiadacz praw mógł wykorzystać cały, piętnastoletni okres wyłączności dla zrekompensowania sobie kosztów prac badawczych.

Po kilku latach jedna ze spółek grupy Boehringera wystąpiła o DŚO dla mieszaniny telmisartanu z ogólnie dostępnym hydrochlorotiazydem – nowego leku MicardisPlus. Wówczas urząd własności intelektualnej Zjednoczonego Królestwa zwrócił firmie uwagę, że DŚO można dostać dla mieszaniny, tylko kiedy została ona w całości uznana za chronioną.

Boehringer wystąpił więc o zmianę swego patentu podstawowego, tak by obejmował on również nową mieszaninę. Kiedy uzyskał zmianę, wznowił starania o DŚO dla mieszaniny. Świadectwo dla mieszaniny zostało wydane 13 stycznia 2005 r., a datę jego wygaśnięcia określono na dzień 30 stycznia 2017 r.

Jednak spółka Actavis, która produkuje generyczny produkty lecznicze, wniosła do sądu odsyłającego skargę w celu podważenia ważności DŚO dla mieszaniny z tego względu, że w dniu złożenia pierwotnego wniosku o wydanie DŚO, rozpatrywany produkt niż był wymieniony w zastrzeżeniach patentu podstawowego Boehringer, ponieważ patent ten, który był przedmiotem wspomnianego wniosku o wydanie DŚO dla mieszaniny, nie zawierał zastrzeżenia, a żadne z zastrzeżeń wspomnianego patentu nie wymieniało produktu w postaci mieszaniny.

Boehringer natomiast utrzymuje, że przepisy prawa Unii i krajowego zezwalają na zmianę patentów po ich przyznaniu. W konsekwencji w skutek takiej zmiany patent podstawowy Boehringer chroni z mocą wsteczną produkt, w odniesieniu do którego wniosek o wydanie DŚO dla mieszaniny został pierwotnie, przed zmianą złożony.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH