TS: żadne leki nie mogą być uznane za prekursory narkotykowe

PRAWO

Autor: gazetaprawna.pl/ rynekaptek.pl   09-02-2015, 10:14

TS: żadne leki nie mogą być uznane za prekursory narkotykowe

Żadne lekarstwa, nawet zawierające substancje, które mogą być łatwo z nich odzyskane i wykorzystane do nielegalnej produkcji środków odurzających, nie mogą być uznane za prekursory narkotykowe – orzekł luksemburski Trybunał Sprawiedliwości - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Odpowiedź na pytanie, czy hurtowy obrót lekami, prowadzący do dostarczania nielegalnym producentom narkotyków surowców, może być objęty rygorami rozporządzenia 273/2004 w sprawie prekursorów narkotykowych, sprowokowały dwie niemieckie sprawy karne. Zostało w nich skazanych troje handlarzy tabletkami efedryny służącej do produkcji metamfetaminy.

Problem wziął się stąd, że europejskie rozporządzenie zawiera katalog substancji sklasyfikowanych, którymi masowy obrót wymaga zezwoleń właściwego organu krajowego. Umieszczono w nim efedrynę i pseudoefedrynę. Niemiecka ustawa o nadzorze nad obrotem substancjami wykorzystywanymi do produkcji narkotyków, zgodna z rozporządzeniem 273/2004, mówi natomiast, że produkty lecznicze są wyłączone ze stosowania nadzoru antynarkotykowego jedynie, gdy zawarte w nich substancje nie mogą być łatwo odzyskane i wykorzystane do produkcji środków odurzających.

Dlatego sądy krajowe skazały handlarzy legalnie kupionymi lekami na karę pozbawienia wolności. Cała trójka wniosła jednak skargi do federalnego sądu najwyższego. Dowodzili, że handel lekami nie może być karany tak, jak surowcami do produkcji narkotyków.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH