Uchwała z lakonicznym uzasadnieniem? Można ją "obalić"

PRAWO

Autor: rp.pl, LJ/ rynekaptek.pl   18-03-2016, 14:31

Uchwała z lakonicznym uzasadnieniem? Można ją "obalić"

Uchwała rady jednostek samorządu terytorialnego bez uzasadnienia albo z lakoniczną treścią może być odrzucona przez organy nadzoru. Dotyczy to także uchwał rad powiatu w sprawie harmonogramów pracy aptek.

Mimo braku ustawowego nakazu dołączania uzasadnień do uchwał rad jednostek samorządu terytorialnego, organy nadzoru i sądy często unieważniają takie uchwały, uznając je za wadliwe pod względem procedury - ocenia Rzeczpospolita.

Podobnie rzecz się ma w przypadku, gdy organ nadzoru uznaje uzasadnienie za nie dające możliwości polemiki z postanowieniami uchwały.

Tak było w sprawie rozpatrywanej przez WSA we Wrocławiu (IV SA/Wr 123/14). Do uchwały Rady Powiatu Wołowskiego w sprawie pracy aptek na terenie powiatu dołączono uzasadnienie.

Jednak jak orzekł sąd, okazało się ono bardzo lakoniczne i bez możliwości polemiki z postanowieniami uchwały. W obu przypadkach jednym z głównych powodów unieważnienia uchwał był brak właściwego uzasadnienia.

Dla sądów ważny był powód, dla którego rada podjęła daną uchwałę. Jeśli nie można z niej odczytać motywacji uchwałodawców, to trudno ją ocenić i osądzić.

W przypadku aptekarzy z powiatu wołowskiego sąd zwrócił m.in. uwagę, że "szczególna rola apteki nie może być podstawą do nadmiernego obciążenia obowiązkiem pracy we wskazanych porach i nie może mieć charakteru dowolnego". (...) Musi realnie uwzględniać "potrzeby ludności", a uzasadnienie rady powiatu tego wykazało.

Ponadto, "skoro podjęto rozmowy z właścicielami aptek, co przyznał również organ i skoro samorząd aptekarski wyraził opinię negatywną co do projektu uchwały, organ winien ustosunkować się do tych wniosków i ocen i wyjaśnić dlaczego nie uwzględnia uwag wskazanych podmiotów stwierdzających, że potrzeby ludności nie uzasadniają przyjętego harmonogramu dyżurów".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH