Uchwały ws. dyżurów aptek są pozbawione refleksji

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   18-11-2015, 16:20

Uchwały ws. dyżurów aptek są pozbawione refleksji

Nie może zostać cofnięte zezwolenie na prowadzenie apteki, jeżeli ta była zamknięta np. raz, pomimo że w świetle harmonogramu ustalonego przez radę powiatu, powinna być w tym czasie czynna - informuje resort zdrowia.

Tę wypowiedź MZ sprowokowała sytuacja w powiecie krotoszyńskim. Niedawno starosta poinformował, że przesłał do wójta i burmistrzów do zaopiniowania projekt uchwały w kwestii harmonogramu dyżurów aptek. Zgodnie z projektem, apteki mają dyżurować do 8 rano. Starosta zapowiada, że jeśli aptekarze nie zastosują się do proponowanego harmonogramu, to zawiadomi NFZ.

Akurat płatnik nic nie ma do dyżurów aptek. Ale jak dodała Gazeta Krotoszyńska, powołując się na wypowiedź z MZ, aptekarze mogą stracić pozwolenie na prowadzenie apteki.

"Gdy w danej aptece niestosowanie się do tego wymogu było nagminne, możliwe jest, że takie zaniechanie zostałoby potraktowane jako uporczywe niezaspokajanie potrzeb miejscowej ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych, z czym wiąże się możliwość cofnięcia przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego pozwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej" - mówi Gazecie Krotoszyńskiej Danuta Jastrzębska, naczelnik wydziału obsługi mediów w ministerstwie zdrowia.

Ponieważ w tym temacie wypowiadał się wcześniej m.in. wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann, oceniając jednoznacznie, że "żaden przepis ustawy Prawo farmaceutyczne nie stanowi wprost o obowiązku stosowania się aptek do ustalonego dla nich rozkładu pracy, ani też nie przewiduje sankcji z tego tytułu", spytaliśmy biuro prasowe resortu zdrowia, skąd taka odpowiedź.

Zdaniem MZ, „zarówno stanowisko Ministerstwa Zdrowia przesłane do „Gazety Krotoszyńskiej”, jak i wypowiedź Pana Ministra Sławomira Neumanna są tożsame”.

Żaden przepis ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne nie stanowi wprost, że „za niezastosowanie się do ustalonego dla terytorium powiatu rozkładu czasy pracy aptek grozi sankcja” – przyznaje MZ i dodaje:

„Sankcja jest pojęciem swoistym dla prawa karnego i prawa o wykroczeniach. Tak więc sankcją nie jest cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, choć niewątpliwie cofnięcie takie jest pewną formą „dolegliwości” dla podmiotu, który dopuścił się pewnego działania, albo zaniechania kwalifikowanego jako czyn zabroniony przepisem ustawowym”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH