Uczestnicy branży ostro o projekcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego

PRAWO

Autor: Lewiatan, ms/rynekaptek.pl   30-12-2014, 08:10

Uczestnicy branży ostro o projekcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego Poselski projekt zamin w Prawie farmaceutycznym

Posłowie, walcząc o poprawę dostępności leków, proponują zmiany w Prawie farmaceutycznym, które bezzasadnie uderzają w uczestników branży – uważają PZPPF oraz Konfederacja Lewiatan.

Rozwiązania proponowane w poselskim projekcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego zbyt daleko ingerują w sferę wolności gospodarczej narzucając podmiotom obowiązki w odniesieniu do wszystkich leków, również tych, do których państwo nie dopłaca w ramach systemu refundacji, a w stosunku do których brak jakiegokolwiek ryzyka dotyczącego dostępności dla pacjentów – czytamy w dokumencie sygnowanym przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego oraz Konfederację Lewiatan.

Zarówno PZPPF, jak i Konfederacja Lewiatan dostrzegają problemy związane z dystrybucją leków i trudnościami w dostępie pacjentów do niektórych z nich, w szczególności refundowanych. Obie organizacje uważają jednak, że sytuacja taka nie dotyczy tych produktów leczniczych, dla których dostępne są na rynku odpowiedniki.

W opinii protestujących - konkurencja między producentami pozostaje najlepszym sposobem regulacji rynku, w tym również gwarantem dostępności produktów leczniczych dla pacjentów.

Protestujący przyznają, że w zakresie produktów refundowanych, które nie posiadają odpowiedników z pewnością konieczne jest doprecyzowanie niektórych przepisów. W ich opinii, proces ten jednak powinien być połączony z rewizją polityki ministra zdrowia w zakresie stosowania przepisów ustawy refundacyjnej.

PZPPF oraz Konfederacja Lewiatan nie chcą pogodzić się z tym, że poselski projekt ustawy w założeniu rozwiązywać miał problem tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji. Tymczasem nakłada on na producentów (wyłącznie krajowych) obowiązki informacyjne, które nie są uzasadnione i zbędne w procesie regulowania kwestii związanych z wywozem niektórych leków z Polski.

Przedstawiciele branży farmaceutycznej uważają, że poselskie propozycje tworzone były w pośpiechu, są nieprzemyślane, dodatkowo pojawiają się w czasie, w którym jednoznaczna ich ocena, ze względu na trwające prace nad nowelizacją Prawa farmaceutycznego w związku z implementacją tzw. dyrektywy podróbkowej, jest utrudniona, ponieważ nie są określone jeszcze ostateczny kształt i brzmienie przepisów, które oba te projekty nowelizują.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH