UE: odnotowano wzrost liczby nowych substancji psychoaktywnych

PRAWO

Autor: LJX/rynekaptek.pl   11-07-2011, 14:50

Komisja Europejska zaostrza przepisy dotyczące walki z nowymi niebezpiecznymi narkotykami syntetycznymi.

Według opublikowanego w poniedziałek (11 lipca 2011) przez Komisję Europejską sprawozdania, narastający problem pojawiania się nowych narkotyków syntetycznych na europejskim rynku wymaga nasilenia działań w całej Unii Europejskiej.

W 2010 roku UE odnotowała rekordową liczbę 41 nowych substancji psychoaktywnych tego rodzaju – wywołują one podobne objawy, co niebezpieczne narkotyki takie jak ecstasy czy kokaina, są jednak sprzedawane legalnie. Rok wcześniej odnotowano pojawienie się 24 takich substancji.

Środki te, które mogą być równie niebezpieczne co substancje zakazane, sprzedawane są często w Internecie lub wyspecjalizowanych sklepach. W sprawozdaniu oceniono obowiązujące przepisy unijne w zakresie środków psychoaktywnych. Komisja zamierza zaostrzyć istniejące przepisy, aby uniemożliwić swobodną sprzedaż na rynku tego typu niebezpiecznych substancji.

Według opublikowanego badania Eurobarometru nowe środki, które wywołują podobne objawy co nielegalne narkotyki, stają się coraz bardziej popularne: 5% młodych Europejczyków deklaruje, że zażyło tego typu substancji. Najwyższy odsetek odnotowano w Irlandii (16%), Polsce (9%), na Łotwie (9%), w Wielkiej Brytanii (8%) oraz Luksemburgu (7%).

W badaniach Eurobarometru ujawniono również, że we wszystkich 27 państwach członkowskich znakomita większość osób w wieku od 15 do 24 lat jest zdania, że należy zakazać tego rodzaju substancji. 

Komisja rozważa sposoby poprawy skuteczności przepisów unijnych, takie jak alternatywy dla sankcji karnych, nowe sposoby monitorowania problematycznych substancji oraz dostosowanie środków kontroli w zakresie narkotyków do tych, które wykorzystuje się w dziedzinie bezpieczeństwa żywności i towarów. Jesienią Komisja przedstawi możliwe rozwiązania w tym zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE