UE: wyroby medyczne pod wiekszą kontrolą

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-06-2016, 08:11

UE: wyroby medyczne pod wiekszą kontrolą

Ministrowie zdrowia państw UE poparli porozumienie w sprawie przepisów dotyczących wyrobów medycznych i narzędzi do diagnostyki laboratoryjnej. Regulacje mają przede wszystkim zapewnić, że produkty te będą bezpieczne dla pacjentów.

- To wspólne działanie Europy, jak w wielu innych dziedzinach dotyczących medycyny, aby zapewnić bezpieczeństwo w zakresie wyrobów medycznych, zwłaszcza tych, które używane są w diagnostyce laboratoryjnej - powiedział w piątek dziennikarzom w Luksemburgu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Dzięki nowym regulacjom producenci w całej UE będą musieli stosować wysokie standardy w odniesieniu do urządzeń medycznych. Chodzi np. o to, by sprzęt jednorazowy nie mógł być wykorzystywany więcej niż raz.

- Żyjemy w czasach, w których wszyscy ci, którzy dostarczają produktów leczniczych, wyrobów medycznych czy też usług, np. medycznych, muszą się dostosowywać do coraz wyższych wymagań. To jest krok w taką stronę - zaznaczył Radziwiłł.

Dwa rozporządzenia, nad którymi prace dobiegają końca, dotyczą szerokiej gamy produktów: od plastrów po protezy bioder, od testów ciążowych po testy na obecność wirusa HIV. Unia postanowiła opracować takie przepisy po skandalu z wadliwymi implantami piersi nieistniejącej już francuskiej firmy PIP (Poly Implant Prothese) sprzed kilku lat. Implanty wszczepiono ok. 500 tys. kobiet na całym świecie. Rządy kilku krajów, w tym Francji i Niemiec, zaleciły ich profilaktyczne usuwanie ze względu na ich tendencję do pękania.

Zgodnie z nowym unijnym prawem zaostrzone zostaną zasady wprowadzania wyrobów medycznych na rynek oraz nadzorowania dostępnych już produktów. Na niezależne instytucje, które dokonują oceny wyrobów medycznych przed ich wprowadzeniem na rynek, nałożony będzie obowiązek przeprowadzania niezapowiedzianych kontroli u producentów wyrobów medycznych. Również same instytucje nadzorujące rynek tych wyrobów będą objęte wzmocnioną kontrolą władz.

Producenci będą z kolei odpowiedzialni za stałe monitorowanie jakości, działania i bezpieczeństwa wyrobów medycznych wprowadzonych już na rynek. To pozwoli na szybką reakcję, gdy pojawią się wątpliwości co do bezpieczeństwa jakiegoś produktu. Przepisy mają też zwiększyć dostępność informacji o wyrobach medycznych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH