Ukraiński dyplom to za mało

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   08-11-2013, 09:53

Ukraiński dyplom to za mało

Media rozpisują się o sprawie 53-letniej lekarki z Ukrainy. Pani doktor pracowała na Ukrainie przez 25 lat jako pediatra neonatolog. Przyjechała do Polski dwa lata temu i próbuje podjąć pracę jako lekarz. Nostryfikowała dyplom, jednak to nie wystarcza.

Trudności wynikają z faktu, iż tryb uznawania kwalifikacji zawodowych uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej jest inny niż ten, który ma zastosowanie wobec tychże uzyskanych poza UE.

Jeśli chodzi o uznanie kwalifikacji lekarzy czy przedstawicieli innych zawodów medycznych (w tym także farmaceutów, pielęgniarek, położnych) z państw UE i stowarzyszonych z UE - obowiązują zasady zawarte w dyrektywie UE 2005/36 dotyczącej wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych.

W przypadku obywateli spoza UE, sytuację rozstrzygają przepisy wewnętrzne: lekarz po uznaniu w drodze nostryfikacji dyplomu może się ubiegać w Polsce o ograniczone prawo wykonywania zawodu w celu odbycia stażu podyplomowego i złożenia Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Dopiero po spełnieniu tych dodatkowych warunków może się ubiegać o prawo wykonywania zawodu.

Droga do specjalizacji

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, opisywana lekarka z Ukrainy po raz pierwszy zgłosiła się do resortu w drugiej połowie 2012 roku w celu uzyskania informacji dotyczących uznawania kwalifikacji i dotyczących nostryfikacji dyplomu lekarza. Odbyła także kilka spotkań z pracownikami departamentów: prawnego oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

- Otrzymała również pisemne informacje o zasadach uznawania kwalifikacji oraz przyznawania prawa wykonywania zawodu cudzoziemcowi. Obecnie - po nostryfikacji dyplomu oraz uzyskaniu decyzji Ministra Zdrowia o uznaniu w części stażu podyplomowego lekarza - posiada ograniczone prawo wykonywania zawodu - podaje biuro prasowe resortu i informuje, co powinna zrobić kobieta:

- W celu uzyskania prawa wykonywania zawodu na terytorium RP powinna odbyć staż podyplomowy w zakresie, który nie został uznany przez Ministra Zdrowia oraz zdać Lekarski Egzamin Państwowy. Po otrzymaniu prawa wykonywania zawodu będzie mogła ubiegać się o uznanie tytułu specjalisty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH