Unijny staż pracy farmaceuty tak samo ważny jak odbyty w Polsce

PRAWO

Autor: Pomorsko-Kujawska OIA/rynekaptek.pl   25-06-2015, 11:23

Unijny staż pracy farmaceuty tak samo ważny jak odbyty w Polsce   Izba aptekarska uznaje farmaceutom zagraniczny staż pracy

Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska w Bydgoszczy traktuje na równi z krajowym stażem pracy - okres pracy farmaceuty zatrudnionego w aptece w Wielkiej Brytanii lub innym kraju członkowskim Unii Europejskiej.

Izba informacje, że publikuje komunikat w związku z brakiem bezpośrednich unormowań prawnych.

Jak podkreśla radca prawny izby, Piotr Bujakiewicz, stanowisko takie można uzasadnić zarówno na tle norm prawa krajowego, takich jak ustawa o izbach aptekarskich i pomocniczo z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jak również na tle szerszych regulacji o charakterze wspólnotowym.

Ustawa o izbach aptekarskich przewiduje w stosunku do farmaceutów „unijnych" m.in.: uznawanie dyplomów farmaceutów „unijnych", którzy uzyskali dyplom na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zasady nabycia prawa wykonywania zawodu przez farmaceutę „unijnego", składanie ślubowania i wydanie prawa wykonywania zawodu farmaceuty.

Pomocne dla pozytywnej wykładni są przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, gdyż w myśl dyrektywy z art. 86 - okresy pracy przepracowane u pracodawców zagranicznych są zaliczane do stażu pracowniczego na terenie RP. Wprawdzie nie jest to sumowanie doświadczeń zawodowych, koniecznych dla pełnienia funkcji kierownika apteki, jednak wykładnia tego przepisu wspiera stanowisko na tle normy art. 88 pr.farm, czyli „stażowej" .

W celu udokumentowania stażu pracy, o którym mowa w art. 88 ust. 2 prawa farmaceutycznego, farmaceuta powracający z kraju UE powinien przedstawić w Sekretariacie Izby w oryginale lub uwierzytelnionej urzędowo kopii, świadectwa pracy lub inne równoważne dokumenty, wystawione przez zagranicznych pracodawców aptecznych, celem umożliwienia organom Izby weryfikację długości stażu oraz wymiaru pracy w okresie zatrudnienia za granicą.

Dokumenty te należy co do zasady przedstawiać wraz z ich tłumaczeniem przysięgłym.

Więcej: bydgoszcz.oia.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH