UOKiK - NIL: będzie "dogrywka" w prawniczej dyskusji wokół homeopatii

PRAWO

Autor: Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   29-07-2011, 08:56

UOKiK - NIL: będzie "dogrywka" w prawniczej dyskusji wokół homeopatii

Samorząd lekarski nie zamierza wycofać się ze stanowiska kwestionującego wartość leczenia homeopatycznego. Złoży odwołanie od decyzji UOKiK.

Wszystko zaczęło się w kwietniu 2008 r. kiedy to Naczelna Rada Lekarska wydała stanowisko dotyczące homeopatii. Oceniła w nim negatywnie stosowanie homeopatii przez niektórych lekarzy i lekarzy dentystów. Rada stwierdziła, że istnieje wiele dowodów na to, że homeopatię należy zaliczyć do nienaukowych metod tzw. medycyny alternatywnej.

Zdania nie zmieniła także wtedy, gdy na wniosek przemysłu farmaceutycznego sprawą zajął się UOKiK. W styczniu Urząd rozpoczął postępowanie antymonopolowe, które miało dać odpowiedź na pytanie: "Czy na rynku sprzedaży leków homeopatycznych przepisywanych na receptę mogło dojść do ograniczenia konkurencji?".

W lipcu Urząd stwierdził, że Naczelna Izba Lekarska zabraniając lekarzom przepisywania na receptę niektórych produktów dopuszczonych do legalnego obrotu, naruszyła prawo antymonopolowe. Za praktykę naruszającą konkurencję prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta nałożyła na Izbę karę finansową w wysokości blisko 50 tys. złotych.

Przedmiotem zainteresowania Urzędu nie były właściwości terapeutyczne produktów homeopatycznych. Działanie Naczelnej Izby Lekarskiej było analizowane wyłącznie na gruncie przepisów antymonopolowych. Prezes Urzędu uznała, że Naczelna Izba Lekarska złamała prawo ograniczając konkurencję na rynku sprzedaży produktów homeopatycznych dostępnych wyłącznie na receptę.

Samorząd lekarski mimo tych stwierdzeń nie zamierza wycofać stanowiska kwestionującego wartość leczenia homeopatycznego. Stanowisko zostało wydane przez NRL poprzedniej kadencji, obecna Rada je podtrzymuje.

- Nie możemy wycofać naszego stanowiska. Byłoby to zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów - mówił podczas konferencji prasowej Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Izba zapowiada również rozpoczęcie działań na rzecz zmian w prawie unijnym dotyczącym rejestracji produktów homeopatycznych, tak aby nie było to tak proste jak dotychczas. - Zwrócimy się w tej sprawie do Komisji Europejskiej - mówi prezes.

Zdaniem samorządu Urząd wszedł w kompetencje lekarzy. Potraktował NIL jak przedsiębiorcę i nie wziął pod uwagę faktu, że rynek medyczny jest jednak bardzo specyficznym rynkiem. Samorządowcy zwracają uwagę na fakt, że cały czas zmieniają się wytyczne co do leczenia poszczególnych schorzeń i samorząd czy towarzystwa lekarskie rekomendują, bądź nie, leczenie poszczególnych chorób danymi lekami.

Samorząd zapowiedział, że złoży odwołanie od decyzji UOKiK, choćby dlatego - jak przekonuje - że stanowisko wydane przez NRL nie dotyczyło sfery gospodarczej, a sfery leczenia. Zdaniem NIL, sferą leczenia UOKiK nie powinien się zajmować.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH