UOKiK: ośrodki leczenia niepłodności były w zmowie cenowej

PRAWO

Autor: UOKiK/ rynekaptek.pl   30-09-2016, 09:07

UOKiK: ośrodki leczenia niepłodności były w zmowie cenowej Porozumienie mogło wpłynąć na konieczność przeznaczenia większej ilości środków publicznych przez Ministerstwo Zdrowia

Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomagania Rozrodu (ZPOLNiWR) został ukarany przez UOKiK karą za zmowę cenową. Ośrodki uznały, że brak porozumienia to "mniejsze zyski przy większej ilości pracy".

Prawo ochrony konkurencji zakazuje ustalania cen towarów lub usług przez związki przedsiębiorców – np. stowarzyszenia, izby branżowe czy samorządy zawodowe. Niedozwolone porozumienia mogą mieć formę uchwał, dokumentów lub nieformalnych rozmów czy korespondencji.

UOKiK wydał decyzję, w której stwierdził niedozwolone działania stosowane przez Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomagania Rozrodu (ZPOLNiWR).

Jest to organizacja, która na zasadzie dobrowolności zrzesza podmioty udzielające świadczeń medycznych. Związek  ustalał ceny składane przez zrzeszonych w nim przedsiębiorców w konkursie Ministerstwa Zdrowia na wybór realizatorów programu zdrowotnego Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016.

Zebrane w postępowaniu antymonopolowym informacje i dowody wskazują, że wytyczne, zalecenia i rekomendacje w zakresie cen ofertowych były przekazywane na spotkaniach Związku oraz poprzez korespondencję elektroniczną. Przykładem jest wiadomość o treści: to (…) szansa by sobie zaufać co przełoży się na nasze dochody przez następne dwa lata i mniejszy stres przy sporządzaniu oferty. (…) brak porozumienia to (…) mniejsze zyski przy większej ilości pracy.

"Podmioty zrzeszone w ZPOLNiWR stanowiły większość oferentów. Koordynacja działań wyeliminowała ryzyko, że zaproponowana wysokość cen będzie miała wpływ na wybór oferentów. Nie znając działań innych przedsiębiorców, mogliby zaproponować niższe stawki. Tym samym porozumienie mogło wpłynąć na konieczność przeznaczenia większej ilości środków publicznych przez Ministerstwo Zdrowia" - uznał Urząd.

Za naruszenie prawa konkurencji UOKiK nałożył na Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomagania Rozrodu karę finansową w wysokości ponad 13 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH