USA: personel apteki musi wyrazić zgodę na udział w procesie eutanazji

PRAWO

Autor: natemat.pl/ rynekaptek.pl   20-01-2016, 09:22

USA: personel apteki musi wyrazić zgodę na udział w procesie eutanazji Eutanazja w stanach USA pod pewnymi warunkami

W niektórych stanach USA obowiązuje Death with Dignity Act (Ustawą o Śmierci w Godności). Na jej podstawie można dokonać eutanazji śmiertelnie chorego.

Ustawa zezwala lekarzowi – po spełnieniu ściśle określonych warunków - na wystawienie recepty na letalną dawkę leku (w Oregonie jest to najczęściej 9 gramów sekobarbitalu lub 10 gramów innego barbituranu) do pojedynczego zażycia - opisuje Dr n. med. Marcin Walter, na łamach portalu natemat.pl.

Po wystawieniu recepty lekarz obowiązany jest osobiście i pisemnie skontaktować się z farmaceutą (niezależnie od wystawienia recepty), informując go o przepisaniu letalnej dawki leku. Lekarz wie, do kogo ma się zwrócić, gdyż właściciele aptek muszą wcześniej zgłosić do odpowiednich władz, czy ich personel zgadza się uczestniczyć w tym procesie.

Rola farmaceuty na tym się nie kończy – musi on poinformować pacjenta realizującego receptę, lub upoważnioną przez niego osobę, jak przygotować lek do zażycia (sekobarbital jest w Kandzie dostępny w kapsułkach po 100mg – pacjent musi opróżnić odpowiednią ilość kapsułek, aby przygotować zawiesinę w soku), musi go poinformować o konieczności przyjęcia leku na pusty żołądek dla zwiększenia wchłaniania i musi go poinstruować, by na godzinę przed zażyciem leku zażył preparat zapobiegający wymiotom.

Przepisy określają również wymogi ewidencji zniszczenia leku, w wypadku zmiany decyzji pacjenta. Po zażyciu leku pacjent w ciągu kilku minut zapada w sen, który staje się coraz głębszy, z czasem oddech robi się coraz wolniejszy, aż w końcu ustaje. Wg danych z rejestru stanu Waszyngton, śmierć wystąpiła w przedziale od 9 minut do 28 godzin po zażyciu przepisanego środka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH