USA: reklama leku musi być zgodna z prawdą

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   27-09-2016, 11:24

USA: reklama leku musi być zgodna z prawdą Najważniejszą kwestią jest to, aby przekaz reklamowy był w pierwszej kolejności zgodny z prawdą i oparty na faktach

Podejście amerykańskie do promocji leków może razić nadmierną swobodą i nie jest możliwe do stosowania w Unii Europejskiej. Jednak na uwagę zasługuje położenie nacisku na prawdziwość i zachowanie równowagi kreowanego przekazu - czytamy w DGP.

Dla Amerykanów świętością jest swoboda informowania o prowadzonej działalności gospodarczej i o produktach. Przy ograniczonej możliwości wdrożenia zakazów w zakresie reklamy kluczowe stają się narzędzia FDA (Federal Drug Administration) do walki z fałszywym przekazem - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Jednak w ostatnim czasie problematyka promocji leków nabrała w USA nowego wymiaru. Przez wiele lat jedną z podstawowych zasad było, aby reklama prowadzona była wyłącznie w ramach zarejestrowanych wskazań danego produktu. Wyjście poza zarejestrowane wskazania leku (tzw. off-label) spotkało się ze stanowczą reakcją FDA i nakładaniem na firmy farmaceutyczne wielomilionowych kar.

Jak podaje gazeta, wyłom od powyższej zasady nastąpił w sprawie Amerin Pharma, Inc. przeciwko FDA. Firma zamierzała przekazywać lekarzom materiały dotyczące stosowania off - label jednego ze swoich produktów. Sąd jednak uznał, że tak długo jak przekaz firmy jest prawdziwy i niewprowadzający w błąd, FDA nie powinna go kwestionować, nawet jeśli obejmuje on wskazanie off-label.

Zgodnie z zawartą ugodą między Amerin Pharma i FDA, firma może nadal prowadzić promocję leku w zastosowaniu poza wskazaniami.

Jak zauważa gazeta, ta sprawa pokazuje, że najważniejszą kwestią jest to, aby przekaz reklamowy był w pierwszej kolejności zgodny z prawdą i oparty na faktach.

Więcej: http://biznes.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH