Ustawa antynarkotykowa: przepisy jednej ustawy zablokowane przepisami innej

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   06-07-2011, 11:15

Ustawa antynarkotykowa: przepisy jednej ustawy zablokowane przepisami innej

Za konieczność wprowadzenia na polski rynek mniejszych opakowań leków zawierających pseudoefedrynę zapłacą polscy pacjenci?

Wracamy do tematu ograniczenia sprzedaży produktów leczniczych zawierających pseudoefedrynę. Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zakłada ograniczenie sprzedaży takich produktów bez recepty jednorazowo  w opakowaniu albo opakowaniach zawierających łącznie nie więcej niż 720 mg pseudoefedryny.

W efekcie po wejściu w życie przepisów nowelizacji większe opakowania albo znikną z rynku albo ich wytwórca dokona zmian w ilości tabletek znajdujących się w jednym opakowaniu.

Maciej Gajewski, dyrektor ds. polityki zdrowotnej MSD w Polsce stwierdza, że „ograniczenie jednorazowej transakcji sprzedaży do ilości równoważnej 720mg powoduje ewidentną sprzeczność z ustawą Prawo farmaceutyczne, która reguluje kwestie dopuszczenia do obrotu produktów leczniczych i prowadzenia obrotu produktami leczniczymi na terenie Rzeczpospolitej Polskiej”.

- W przypadku MSD ustawa dotyczy tak popularnych leków naszej firmy jak Disophrol, Claritine Active, Neoafrin i Clarinase. Wejście w życie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w proponowanym obecnie brzmieniu spowoduje, że niemożliwym stanie się prowadzenie przez uprawnione podmioty obrotu produktami leczniczymi zawierającymi w jednym opakowaniu więcej niż 720mg pseudoefedryny, mimo, że posiadają one ważne pozwolenia dopuszczenia do obrotu, wydane zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem – dodaje dyrektor Gajewski.

Jego zdaniem, oznacza to, że działalność, do której prawo poszczególne podmioty uzyskują na podstawie jednej ustawy (Prawo farmaceutyczne) będzie jednocześnie zabronione przepisami innej ustawy (o przeciwdziałaniu narkomanii).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH