Ustawa antywywozowa: przeciwdziała wywozowi czy poprawia statystyki

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   09-12-2015, 09:28

Ustawa antywywozowa: przeciwdziała wywozowi czy poprawia statystyki Ustawa antywywozowa miała zahamowac wywóz leków. Czy działa?

Ustawa antywywozowa miała zahamować wywóz leków refundowanych za granicę. Nałożyła na inspekcje farmaceutyczne obowiązek odebrania pozwolenia na prowadzenie apteki w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Obecnie jednak leki nadal są wywożone, a aptekarze tracą koncesje za odsprzedaż leków OTC.

Takich spraw, jak opisana poniżej, jest więcej. Inspektorzy  WIF przeprowadzili kontrolę w jednej ze stołecznych aptek i stwierdzili sprzedaż leków do innej apteki. Transakcje odbywały się między apteką, której właścicielem jest pani magister farmacji, a drugą, prowadzoną w formie spółki jawnej, której wspólnikiem jest owa pani magister i jej mąż.

Kontrolerzy ustalili, że farmaceutka prowadząca aptekę dokonywała sprzedaży leków zarówno w 2014 roku, jak i po 8 lutego 2015 roku, czyli po wejściu w życie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Na liście leków, które zwróciły uwagę inspekcji znalazły się m.in. sinupret, febrisan, no-spa, septolete, espumisan, pulneo.

WIF uznał, że doszło do sprzedaży leków do apteki prowadzonej przez inny podmiot gospodarczy. Według inspekcji, w świetle przepisów prawa, są to dwa odrębne podmioty gospodarcze. Inspektor nie uznał wyjaśnień aptekarki, że oba podmioty gospodarcze nie są obcymi w stosunku do siebie. Bowiem poprzez osobę farmaceutki jako wspólnika w spółce jawnej były ze sobą powiązane i nie należało ich relacji traktować jako relacji z podmiotami nieuprawnionymi.

WIF uznał, że farmaceutka zaopatrywała inną aptekę i cofnął jej zezwolenie na prowadzenie placówki, wskazując m.in. art. 86a ustawy Prawo farmaceutyczne, zakazującej sprzedaży leków do innej apteki.

Od 12 lica br., czyli od daty wejścia w życie ustawy antywywozowej, za taką "zakazaną transakcję" jest obligatoryjny obowiązek cofnięcia zezwolenia. Zaostrzenie przepisów miało służyć ukróceniu wywozu leków refundowanych. Ukarani za odsprzedaż leków OTC farmaceuci zauważają, że ostatnie z przewinień miało miejsce 18 marca, kiedy WIF miał możliwość jedynie upomnieć podmiot. Ale - ich zdaniem - celowo rozpoczął postępowanie dopiero 13 lipca, mimo że kontrola miała miejsce w kwietniu.

Jest obligo
- Komentowana sprawa dość ewidentnie unaocznia problem pobocznych skutków zaostrzania zapisów antywywozowych. Z jednej strony mamy tu bowiem dość powszechny problem „przesuwania” produktów leczniczych między aptekami, która zdają się być niezwiązane z eksportem, a z drugiej niepozostawiający wątpliwości zapis legitymujący organy inspekcji farmaceutycznej do cofnięcia zezwolenia – uważa mec. Dominik Jędrzejko z kancelarii Kaszubiak Jędrzejko.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH