Ustawa o wyrobach medycznych: to przykład „cwanej” regulacji

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   30-06-2016, 08:06

Ustawa o wyrobach medycznych: to przykład „cwanej” regulacji

Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin konsultacji nowelizacji ustawy o refundacji leków w zakresie refundacji wyrobów medycznych, z 15 czerwca do 25 lipca. Przedstawiciele tej branży mają nadzieję, że uda się im się namówić resort na rezygnację z niektórych pomysłów.

Po zapoznaniu się z projektem nowelizacji ustawy, środowisko producentów i dystrybutorów wyrobów medycznych liczy na dialog z resortem, nie ukrywając, że sam pomysł MZ, by traktować wyroby medyczne jak leki, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jednak jak przekonują prawnicy kancelarii DZP, dotychczas poznaliśmy jedynie propozycje zmian w ustawie. Być może jeszcze ważniejsze kwestie znajdą się w rozporządzeniach do ustawy. Na szczegóły przyjdzie jeszcze poczekać.

Napięty harmonogram
- Konsultacje przedłużono do 25 lipca. Potem nastąpi etap procedowania ustawy: w sierpniu projekt powinien trafić do Sejmu. Parlamentarzyści mogą się nad nim pochylić na początku września. Zmiana mogłaby wejść w życie od stycznia 2017 roku – prognozował mec. Marcin Pieklak, podczas konferencji zorganizowanej przez kancelarię DZP i firmę Sequence na temat planowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian w zakresie refundacji wyrobów medycznych (Warszawa, 29 czerwca br.).

Jak dodał, prawdziwie decydującym momentem będzie to, co zostanie napisane w rozporządzeniu do ustawy, m.in. które kategorie produktów zostaną objęte systemem refundacji.

- To przykład „cwanej” regulacji, która pojawia się od czasu do czasu. To samo dotyczy programu leków dla seniorów. Schemat jest bardzo podobny: wydaje się ramowe regulacje dotyczące tego, jak będzie wyglądać procedura, obniżanie cen, ale jednocześnie treść, czyli to co ma wpływ na rynek, w tym przypadku, jakie wyroby zostaną objęte, zostawia się do uregulowania w rozporządzeniu wydanym późniejszej – ocenił mec. Michał Czarnuch.

Prawnicy prognozowali również, kiedy może pojawić się to rozporządzenie. – Są dwie możliwości. Albo ruszy od razu 1 stycznia, albo dopiero w okolicach kwietnia – maja, czyli realnym terminem wejścia w życie byłaby pierwsza połowa roku. Jednak biorąc pod uwagę, że ta regulacja ma charakter przede wszystkim fiskalny, resort zdrowia najprawdopodobniej będzie chciał ją wprowadzić jak szybciej – oceniał mec. Pieklak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH