Ustawa refundacyjna: będzie wypracowany trwały kompromis w sprawie recept?

PRAWO

Autor: PAP, tvp, RR/rynekzdrowia.pl   16-12-2011, 16:58

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapewnił, że od 1 stycznia 2012 r. pacjenci będą mogli bez przeszkód realizować recepty na leki refundowane. Doszło do kompromisu w sprawie recept ze strony resortu zdrowia oraz środowisk: lekarskiego i aptekarskiego.

Treść wiadomości

Minister dodał, że pacjenci będą mogli "czuć się bezpiecznie u lekarza i w aptece". - Pacjent będzie mógł w sposób bezpieczny realizować recepty - podkreślił minister podczas konferencji prasowej.

Zespół popracuje nad ustawą

- Powstanie ekspercki  zespół z udziałem przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej, który będzie monitorował wprowadzanie ustawy refundacyjnej - powiedział Bartosz Arłukowicz po piątkowym (16 grudnia) spotkaniu ze środowiskiem lekarzy i aptekarzy.

- Bardzo wyraźnie wybrzmiało oczekiwanie nowelizacji ustawy refundacyjnej (chodzi o kontrowersyjny ustęp 8 artykułu 48). Minister obiecał, że powołany przez NRL zespół będzie współpracował w celu przygotowania nowelizacji ustawy - stwierdził po spotkaniu z ministrem Konstanty Radziwiłł, wiceprzewodniczący NRL

Dodał, że minister przedstawił ”ustnie pakiet obietnic dotyczący nowelizacji tego artykułu i w części jest nadzieja na rozwiązanie naszych problemów”.

Natomiast żadnych złudzeń co do wyników spotkania nie pozostawił Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, który powiedział: - Nie ma żadnych ustaleń, są tylko obietnice pana ministra, że naoliwi nam kajdanki.

Czas na wypracowanie kompromisu

Jak poinformowano w TVP Info, NRL poddała pod głosowanie, czy od 1 styczna 2012 r. lekarze mają wypisywać leki refundowane: 19 głosów było za obowiązywaniem uchwały NRL o wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept, także na leki refundowane, 21 głosów było za jej zawieszeniem.

Tym samym uchwała NRL została zawieszona do końca lutego. W tym czasie zespół ekspertów będzie monitorował wdrażanie ustawy refundacyjnej.

- Naczelna Rada Lekarska zawiesiła decyzję o wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept do najbliższego zjazdu, który odbędzie się 25 lutego - powiedział PAP prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Dodał, że w tym czasie ma pracować zespół złożony z przedstawicieli NRL, aptekarzy i Ministerstwa Zdrowia. Jak mówił Hamankiewicz, jego zadaniem jest wypracowanie propozycji zmian przepisów w ustawie refundacyjnej, które dotyczą karania lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept.

Hamankiewicz podczas wspólnej konferencji prasowej z Ministrem Zdrowia mówił, że zespół wypracuje rozwiązania "w sposób trwały pozwalające zmienić ustawę refundacyjną i wszystkie złe rozwiązania będące bolączką dla polskich lekarzy i pacjentów".

Aptekarze odwojują stanowisko

Z kolei prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz powiedział, że po rozmowach z ministrem Arłukowiczem, Rada odwołała stanowisko z 6 grudnia nawołujące do niepodpisywania umów refundacyjnych.

- Uważamy, że aby polski pacjent po 1 stycznia miał dostęp do leków refundowanych, postanowiliśmy odwołać swoje wcześniejsze stanowisko dla dobra i realizacji praw pacjenta - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH