Ustawa zadziałała i leki zostaną w Polsce?

PRAWO

Autor: DGP, LJ/ rynekaptek.pl   17-09-2015, 09:19

Ustawa zadziałała i leki zostaną w Polsce? Liczba wniosków o zgodę na eksport wskazuje na brak innego sposobu wywozu leków za granicę?

Sam fakt, że do GIF wpłynęło tysiąc wniosków, świadczy o tym, że eksporterzy nie znaleźli sposobu, aby sprzedać towar na Zachód - ocenia na łamach DGP anonimowy farmaceuta.

Przyjęte w ustawy antywywozowej rozwiązania są różnie oceniane. Podobnie jak zasady wpisywania leków na tzw. czarną listę przez resort zdrowia. Chodzi o produkty zagrożone wywozem. Chęć ich wywiezienia wymaga zgody GIF.

W pierwszym obwieszczeniu MZ umieściło 257 leków. Niedawno na wykazie znalazły się 183 produkty.

Jeśli chodzi o rejestr sprzeciwów GIF, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy do Głównego  Inspektora Farmaceutycznego wpłynęło 1300 wniosków o wywóz leków z wykazu. GIF wydał 1040 zakazów eksportu (stan na 17 września: 1118 sprzeciwów).

- Sam fakt, że do GIF wpłynęło tysiąc wniosków, świadczy o tym, że eksporterzy nie znaleźli sposobu, aby sprzedać towar na Zachód. Teraz zaś będą musieli zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedać go w Polsce, więc ostatecznie trafi do polskich pacjentów – ocenia w Gazecie Prawnej anonimowy farmaceuta. 

Jego zdaniem, obowiązek zgłaszania chęci wywozu może w pozytywny sposób wpłynąć na dostęp do leków także w sposób nieujęty w przepisach prawa farmaceutycznego.

– Jeśli bowiem eksporter zgłasza zamiar wywozu kilku tysięcy opakowań danego leku, a po kilku tygodniach będzie problem z jego dostępnością, to inspekcja od razu będzie wiedziała, u kogo go szukać. Gdy w hurtowni produktu nie będzie, przedsiębiorca będzie musiał się wytłumaczyć, gdzie się lek podział – wskazuje farmaceuta. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH