"Utrwalona linia orzecznicza potwierdza niekonstytucyjność zakazu reklamy aptek"

PRAWO

Autor: TK/ rynekaptek.pl   30-01-2018, 09:10

"Utrwalona linia orzecznicza potwierdza niekonstytucyjność zakazu reklamy aptek" Kolejna spółka uzupełniła skargę dot. zakazu reklamy aptek (fot. archiwum)

Po dodatkowym stanowisku prokuratora generalnego, a także stanowisku Sejmu wyrażonym wobec konstytucyjności zakazu reklamy aptek, kolejny z podmiotów uzupełnił pismo procesowe skierowane do Trybunału Konstytucyjnego.

W sumie do TK wpłynęły w sumie trzy skargi dotyczące niekonstytucjonalności zakazu reklamy aptek.

Prawnicy reprezentujący spółkę zauważają, że po złożeniu skargi zaistniały okoliczności, które skłaniają do uzupełnienia skargi. Tymi okolicznościami były m.in. uchwalenie opinii komisji ustawodawczej Sejmu RP, przedstawienie stanowiska prokuratora generalnego, a później dodatkowego stanowiska po zmianie osoby kierującej prokuraturą, wyrokami: TK oraz Trybunału Sprawiedliwości UE oraz utrwaleniem się linii orzeczniczej NSA.

Modyfikacja stanowiska nieskuteczna
"Dokonana za pomocą dodatkowego stanowiska Prokuratora Generalnego "modyfikacja", a właściwie całkowita zmiana, pierwotnego stanowiska tego organu w niniejszej sprawie, jest nieskuteczna; uwzględnić należy jedynie pierwotną opinię Prokuratora Generalnego zawartą w jego stanowisku w 2015 roku" - stwierdzają prawnicy.

"Prawidłowa jest ocena wyrażona przez Prokuratora Generalnego, przy założeniu celu regulacji w postaci ochrony zdrowia, że zaskarżona regulacja ograniczająca swobodę konkurencji na rynku aptecznym, nie spełnia ani kryterium niezbędności, ani kryterium proporcjonalności sensu stricto, a w konsekwencji jest niezgodna z wzorcami konstytucyjnymi w postaci art. 20 i 22 w zw. z art. 31 ust. 3, art. 49 w zw. z art. 31 ust. 3, art. 54 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP" - dodają.

W ich ocenie, przedstawiony w dodatkowym stanowisku Prokuratora Generalnego z 2016 roku test proporcjonalności opiera się na błędnych założeniach, prowadząc do nieuprawnionych wniosków, jakoby sporna regulacja spełniała wszystkie kryteria proporcjonalności.

CZYTAJ TAKŻE

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH