Uwagi farmaceutów do nowelizacji ustawy refundacyjnej

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   04-06-2013, 16:46

Uwagi farmaceutów do nowelizacji ustawy refundacyjnej

Samorząd aptekarski przedstawił swoje uwagi do projektu założeń do projektu ustawy refundacyjnej.

Zdaniem farmaceutów konieczna jest zmiana sposobu naliczania marży detalicznej i jej wysokości. "Nie do przyjęcia jest obowiązujący sposób liczenia urzędowej marży detalicznej od ceny hurtowej stanowiącej podstawę limitu w danej grupie limitowej oraz jej wysokość wynikająca z tabeli" - oceniają.

Aptekarze postulują także, by podstawa limitu w danej grupie limitowej, stanowiąca punkt wyjścia do obliczenia urzędowej marży detalicznej, ogłaszana była w prawie powszechnie obowiązującym, a nie w obwieszczeniu.

Farmaceuci opowiadają się także za uchyleniem art. 43 ust. 1 pkt 6 ustawy. Ich zdaniem, obowiązujące ustawy nie określają zarówno zakresu, jak i warunków dostępu do świadczeń gwarantowanych, o których mowa  w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. "W całym systemie istnieje poważna wada, polegająca na oparciu praw świadczeniobiorców na nieokreślonych przesłankach" - stwierdzają aptekarze.

Zwracają również uwagę na konieczność zmiany art. 44 tak, by jednoznacznie z niego wynikało, iż prawo zapewnia możliwość wydania pacjentom leku, którego cena detaliczna przekracza limit finansowania, ale nie przekracza ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie.

Więcej: http://nia.org.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH